Digital maturity measurement based on the stages of digital business transformation a study in the automotive sales and aftersales sector
Dijital dönüşümün aşamalarına dayalı dijital olgunluk ölçümü otomotiv satış ve satış sonrası sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 804005
  2. Yazar: IRMAK MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİK DEN HARTİGH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Dijital dönüşüm, dijital teknolojinin kullanılması sonucunda iş modelleri, tedarik zincirleri, platformlar veya ekosistemler gibi sosyoekonomik yapıların değişmesidir. Dijital dönüşümün anlaşılmasına ilişkin önceki araştırmalarla tutarlı olarak, kuruluşların, iş modellerinin, platformların veya ekosistemlerin dönüşümsel değişimi, dijital teknolojiye maruz kalma ile tetiklenir. Bu nedenle, dijital teknolojilerin şirketlerin dijital dönüşümü ve şirket içi yönleri üzerindeki etkisi, endüstri pratiğinin yanı sıra literatürde de kritik bir rol oynamaktadır. Teknolojilerin tetiklediği bu dönüşümsel değişim, dijital olgunluk ölçümü veya hazırlık değerlendirmesine yönelik soruyu gündeme getirdi. Bu çalışmada önerilen model, şirketlerin dijital olgunluk ölçümüne yönelik dijital dönüşüm literatüründe yer alan hem akademisyenlere hem de uygulayıcılara yeni bir yaklaşım getirmektedir. Bu araştırma temel olarak“Bir kuruluşun dijital olgunluk düzeyi nasıl ölçülür?”sorusuna cevap vermeyi amaçlanmaktadır. Kurumların dijital olgunluk ölçümüne yönelik araştırma, Dijital İş Dönüşümünün Aşamaları, Dijital Olgunluğun Örgütsel Yönleri, Dijital Olgunluk Endeksi Gelişimi ve Ölçüm için Dijital Olgunluk Endeksi olmak üzere dört bölüme göre yapılandırılmıştır. Araştırmanın bölümleri, Churchill'in ve Dijital Olgunluk Endeksi (DMI) Geliştirme ve Uygulama sekiz adımı temel alınarak yapılandırılmıştır. Dört bölüme ilişkin bulgular şunlardır: (1) Dijital dönüşümünün iş perspektifinden aşamaları, (2) Dijital olgunluğun şirketsel boyutları, (3) Bir araç olarak Dijital Olgunluk Endeksi (DMI), (4) Dijital Olgunluk Endeksi (DMI) uygulama bulguları. Birinci bölüm, dijital iş dönüşümünün temel kavramlarını, yani dijitalleşme, dijitalleşme ve dijital dönüşümü ve dijitalleşmeden dijital dönüşüme aşamaların düzenlenmesini tanımlamaya ve ayırt etmeye odaklanmaktadır. Bu bölümde, dijital iş dönüşümünün ilerici aşamaları olarak uzman görüşmesi ve literatür taramasından elde edilen 5 aşama bulunmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünün sonunda, Dijital işletme dönüşüm aşamaları olarak ilk olarak (i) dijital pasif, (ii) dijitalleşme, (iii) dijitalleşme, (iv) dijital geçiş ve (v) dijital dönüşüm belirlenmiştir. İkinci bölümde otomotiv perakende ve satış sonrası sektöründeki firmaların dijital dönüşümünde etkisi yüksek olan Nesnelerin İnterneti, Veri, Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka, Bulut gibi belirlenen dijital teknolojilerin benimsenmesi, şirketin olgunluk seviyesinin buna göre ilerlemesi için bileşenler ve yapılar aracılığıyla kuruluşun dahili dijital dönüşümünü etkiler. Bu nedenle kapsam, şirketlerin dijital dönüşümünü ölçerken hangi şirket içi boyutların dikkate alınması gerektiğine odaklanmaktadır. Bu dahili şirket yönleri, uzman görüşmelerinden ve Kültür, Veri ve Analitik, İnsanlar, Yapı ve Organizasyon, Süreçler ve Sistemler, Strateji ve Teknoloji gibi literatür incelemesinden elde edilir. Araştırmanın ikinci bölümünün sonunda, iç organizasyonel yönler olarak bu altı boyut belirlenmiştir. Üçüncü bölüm, dijital olgunluk düzeyine ve bir kuruluşun dijital olgunluk düzeyinin nasıl ölçüleceğine odaklanmaktadır. Dijital olgunluk düzeyinin belirlenmesine yönelik olarak Dijital Olgunluk İndeksi (DMI) adlı bir dijital olgunluk ölçüm aracı geliştirilmiştir. Bu bölüm, veri toplama ve ölçüm saflaştırmayı kapsayan Dijital Olgunluk Endeksi (DMI) tasarım ve geliştirme sürecine odaklanmaktadır. Bu bölümde, birinci ve ikinci bölümlerin tüm bulguları, DMI'nın geliştirilmesi için bir girdi olarak entegre edilmiştir. Süreç adımları literatür taraması, uzman görüşmeleri ve test aşamalarını kapsar. Ana araştırma sorularını araştırmak için literatür taraması, yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu literatüre dayalı olarak geliştirilen Dijital Olgunluk İndeksi (DMI) ve görüşme girdileri ve madde örnekleri oluşturulmuştur. Doktora komitesinin ve iş uzmanlarının geri bildirimi ve desteği ile ölçüm endeksi yalınlaştırılır. Geliştirilen endeks, soruları ve rubrikleri firmada hem iş departmanlarının hem de bilgi teknolojileri (BT) departmanlarının katılımıyla iki kez test edilmiştir. Toplamda iki test çalıştayı düzenlendi ve doktora komitesinin geri bildirimlerinin yanı sıra iş ve BT tarafından geri bildirimler toplanmıştır. Tüm yorumları entegre ettikten sonra, anket kullanıma hazır hale gelmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünün sonunda, dijital olgunluk ölçüm aracı ve indeksi olarak geliştirilmiştir. Dördüncü bölüm, bir araç olarak Dijital Olgunluk Endeksinin (DMI) geliştirilmesinden sonra, geliştirilen dijital olgunluk modelinin istatistiksel geçerliliği ve güvenilirliğinin değerlendirilmesine ve iş pratiğindeki ampirik uygulamasına odaklanmaktadır. Ampirik olarak test edilen modelden elde edilen bulgular nitel görüşmelerle desteklenmiştir. Hem teorik hem de ampirik olarak geliştirilen bu model ampirik olarak test edilmiş ve onaylanmıştır. Ampirik bulgular, önerilen varsayımsal modelin geçerliliğini doğrulamaktadır. Uygulamaya başlamadan önce DMI, yönetime tanıtılmıştır. Ardından, bir sonraki adım olarak, şirketin dijital olgunluk düzeyini ortaklaşa belirlemek için iki çalıştay düzenlenmiştir. Çalıştay katılımcıları dört kategoride gruplanmıştır: Yöneticiler, BT Uzmanı, İş Uzmanı ve Son Kullanıcılar. Anket kullanıma sunuldu ve veri analizi SPSS aracı olarak kullanılarak tamamlanmıştır. Ayrıca DMI analizi sonuçları üst yönetime sunulmuş ve bir çalıştay formatında katılımcılara aktarılmıştır. Bu toplantılardan çıkan geri bildirimler analize entegre edilmiştir. Son adım olarak, bulguları doğrulamak için DMI uygulama aşamasına da katkıda bulunan birkaç uzmanla 2. tur görüşmeler yapılmıştır. Son olarak, istatistiksel analiz tamamlanmış ve sonuçlar entegre edilmiş ve niteliksel ve niceliksel olarak desteklenmeyen sorular elenmiştir. Araştırmanın dördüncüsü bölümünün sonunda, geliştirilen endeks soruları 31'e düşürülmüştür ve bir ölçüm aracı olan Dijital Olgunluk Endeksi (DMI) bir norm olarak geliştirilmiştir. Tüm bu Dijital Olgunluk İndeksi (DMI) geliştirme ve uygulama süreci, Churchill'in“Procedure for Development Better Measures”(1979) [1] adımlarıyla senkronize edilmiştir. Churchill prosedürüne paralel olarak, bu araştırmadaki Dijital Olgunluk İndeksi (DMI) Geliştirme ve Uygulama adımları sekiz adım altında gruplanmıştır: (1) Literatür taraması ve 1. Tur görüşme bulguları, (2) DMI geliştirme ve bireysel geri bildirim oturumları, (3) Test aşaması 1, (4) Test aşaması 2, (5) DMI uygulaması, (6) DMI sonuçları ile niteliksel ve niceliksel analiz, (7) 2. tur görüşme bulguları ve iyileştirme alanları ve (8) DMI aracının son haline getirilmesi. DMI Geliştirme ve Uygulama adımlarına paralel olarak, Churchill'in prosedürüne dayalı olarak, ölçüm geliştirme süreci sekiz adımı takip eder: (1) Yapının alanını belirtme, (2) Maddelerin genel örneği, (3) Verileri toplama, (4) Ölçümü saflaştırma, (5) Verileri toplama, (6) Ölçümlemeyi sadeleştirme, (7) Geçerliliği değerlendirme, (8) Norm geliştirme. Bu araştırma, akademik ve uygulamaya yönelik katkıları birleştiren ve kurumun dijital olgunluk ölçüm literatürüne yeni bir bakış açısı getiren bir dijital olgunluk ölçüm modeli önererek literatüre katkıda bulunmaktadır. Geliştirilen model bir otomotiv firmasında test edilmiş ancak sektörler arası uygulama dikkate alınarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is the change of socio-economic structures such as business models, supply chains, platforms, or ecosystems as a consequence of the use of digital technology. Consistent with the previous research on understanding digital transformation, the transformational change of organizations, business models, platforms or ecosystems are triggered by digital technology exposure. Therefore, the impact of digital technologies on the digital transformation of companies and internal organizational aspects plays a critical role in literature as well as industrial practice. This transformational change triggered by the technologies raised the question about the digital maturity measurement or readiness assessment. The digital maturity model proposed in this study brings a new approach to both academics and practitioners in digital transformation literature regarding the digital measurement of the companies. This research mainly aims to answer,“How can the digital maturity level of an organization be measured?”. Research of the digital maturity measurement of organizations structured according to the following four parts: (1) Stages of Digital Business Transformation, (2) Organizational Aspects of Digital Maturity, (3) Digital Maturity Index (DMI) Development, and (4) Digital Maturity Index for Measurement. The chapters of the research are structured based on Churchill's 8 steps for and Digital Maturity Index (DMI) Development and Implementation eight steps [1]. The findings for the four parts are (1) The stages of digital business transformation, (2) Organizational aspects of digital maturity, (3) Digital Maturity Index (DMI) as an instrument, (4) Digital Maturity Index (DMI) implementation findings. The first part focuses on defining and differentiating among core concepts of digital business transformation, i.e., digitization, digitalization, and digital transformation and stages' arrangement from digitization to digital transformation. In this part, 5 stages are derived from expert interviews and literature reviews as the progressive stages of digital business transformation. At the end of this part, (i) digital passive, (ii) digitization, (iii) digitalization, (iv) digital transition, and (v) digital transformation have been identified as the digital business transformation stages. The second part focuses on identification of the digital technology types such as IoT Data, (The Internet of Things), Machine Learning and Artificial Intelligence (ML/AI), and the Cloud etc., all of which have a high impact on the digital transformation of the companies in automotive sales and aftersales sector as well as the extent digital technologies influence the organization's internal digital transformation through components and structures so a company's maturity stage progresses accordingly. Therefore, the scope focuses on what internal organizational aspects should be considered when measuring the digital transformation of the companies. These internal organizational aspects are derived from expert interviews and literature reviews such as Culture, Data and Analytics, People, Structure, and Organization, Processes and Systems, Strategy, and Technology. At the end of this part, these six aspects were identified as the internal organizational aspects. The third part focuses on the digital maturity stages and how to measure the digital maturity stage of an organization. Towards the identification of the stage of digital maturity, a digital maturity measurement tool named Digital Maturity Index (DMI) emerged. This part focuses on the Digital Maturity Index (DMI) design and development process covering the data collection and measure purification. In this part, all the findings of first and second parts are integrated as an input for the development of the DMI. The process steps cover literature review, expert interviews, and test phases. To investigate the main research questions (RQ), literature review, unstructured, and semi-structured interviews were conducted. The Digital Maturity Index (DMI) developed based on these literature and interview input as well as generated sample items. With the feedback and support of the PhD committee, and the business practitioner the measure is purified. The developed tool and its questions and rubrics were tested twice at the company with the participation of both the business departments and the IT departments. In total, two test workshops were organized and the feedback was gathered from the business and IT side as well as the feedback of the PhD committee. After integrating all the comments, the questionnaire became ready for the roll out. At the end of this part, as a digital maturity measurement tool an index was developed. The fourth part focuses on validity and reliability assessment of the developed digital maturity model and its business practice empirical implementation after the development of the Digital Maturity Index (DMI) as an instrument. Statistical findings from the empirically tested model are developed. It was complemented with the qualitative interview. This model both theoretically and empirically confirms the proposed hypothetical model's validation. The DMI was introduced to the management. Then, as the next step two workshops were organized to collaboratively define the digital maturity stage of the company. The workshop participants were grouped into four categories: Managers, IT Expert, Business Expert and Beneficiaries. The questionnaire was rolled out and data analysis was completed using SPSS as a tool. Furthermore, the results of DMI analysis were presented to the upper management and presented to the participants in a workshop format. Any feedback coming out of these meetings was integrated into the analysis. As the final step to validate the findings, a 2nd round of interviews was conducted with several experts who also contributed to the DMI implementation phase. Finally, the statistical analysis was completed, and the results integrated, and questions not supported qualitatively and quantitively not supported questions eliminated and DMI questions were reduced to 31. Finally, at the end of this part, Digital Maturity Index (DMI) as a measurement instrument developed as a norm. The Digital Maturity Index (DMI) development and implementation process is synchronized with the steps of Churchill's“Procedure for Developing Better Measures”[1]. In parallel to the Churchill procedure, the Digital Maturity Index (DMI) Development and Implementation steps in this research is grouped under eight steps: (1) Literature review and 1st Round of interview findings, (2) DMI development and individual feedback sessions, (3) Test phase 1, (4) Test phase 2, (5) DMI implementation, (6) DMI results and qualitative and quantitative analysis, (7) 2nd round of interview findings and improvement areas, and (8) Finalize DMI instrument. In parallel to DMI Development and Implementation steps, based on Churchill's procedure, the measure development process follows eight steps: (1) Specify the domain of the construct, (2) General sample of items, (3) Collect data, (4) Purify measure, (5) Collect data, (6) Assess reliability, (7) Assess validity, (8) Develop norm [1]. This research contributes to the literature by delivering a digital maturity measurement model which merges the academic and practitioner contributions and brings a new insight into organization's digital maturity measurement literature. The developed model was tested at an automotive company, but it was developed considering cross-industry implementation.