Proposing 3D simulation of immune system cell micro-level responses in virtual and mixed reality environments: A comparative analysis
Bağışıklık sistemi hücrelerinin mikro seviyedeki tepkilerinin sanal ve karma gerçeklik ortamlarında 3 boyutlu simülasyonu: Karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 804006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBAR CAN ACAR, DOÇ. DR. ELİF SÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Herhangi bir bilişim alanında çalışırken, alanın temel mekanizmalarını anlamak büyük önem taşımaktadır. Bu, biyoinformatik alanında da geçerlidir. Çalışılacak biyolojik konu üzerinde rahat çalışılabilmesi için çalışılacak konunun temel bir düzeyde anlaşılmış olması gerekmektedir. Ancak, biyolojik olayları anlamak her zaman kolay olmamaktadır. Bazen olayların biyolojik karmaşıklığı ve olayların görselleştirilmesinin zor olması konunun anlaşılmasında zorluklara neden olmaktadır. Bu durum özellikle eğitim alanında önem taşımaktadır. Eğitim amacıyla çeşitli biyolojik olaylar yazılı olarak anlatılmakta veya bazı durumlarda resimli olarak tasvir edilmektedir. Bazı durumlarda ise eğitimi daha etkili hale getirmek için Sanal Gerçeklik (SG) ve Karma Gerçeklik (KG) gibi daha yeni teknolojiler kullanılmaktadır. Bu çalışmada vücudun savunma sistemi unsurlarından biri olan beyaz kan hücrelerinin kan damarındaki bakterilere karşı verdikleri tepkinin etkileşimli simülasyonu 3 boyutlu ortamda hazırlanmıştır. Beyaz kan hücrelerin tepkilerine dair etkileşimli bu gösterim, katılımcılar tarafından test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Uygulama bilgisayar, SG ve KG ortamlarında test edilmiş ve katılımcılardan çeşitli anketleri doldurulması istenmiştir. Sorulan sorular ile katılımcıların bu tarz bir uygulamayı anlamlı bulup bulmadığı ve bu tarz bir uygulama için hangi platformu en etkili buldukları sorularına cevap aranmıştır. Yirmi yedi gönüllü üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, kullanıcıların böyle bir etkileşimli öğrenme sürecini etkili buldukları ve bu tür içerikler için en çok Sanal Gerçeklik platformunu tercih ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When working in any informatics field, it is necessary to understand the core mechanisms of the domain. This is also true in the field of bioinformatics. At least a basic understanding of the biological subject to be studied is required. However, understanding biological phenomena is not always easy. Sometimes the biological complexity of the events and the difficulty of visualizing the events cause difficulties in understanding the subject. This is particularly important in the field of education. For educational purposes, various biological events are described in writing or illustrated. In some cases, newer technologies such as Virtual (VR) and Mixed Reality (MR) are used to make training more effective. In this study, an interactive simulation of the response of white blood cells, one of the elements of the body's defense system, against bacteria in the blood vessel was prepared in a 3D environment. This interactive demonstration was evaluated and evaluated by the participants. The application was evaluated in PC, VR, and MR environments and participants were asked to fill out various questionnaires. With the questions asked, answers were sought to the questions of whether the participants found such an application effective and which platform they found most effective for such an application. As a result of the studies conducted on 27 volunteers, it was determined that the users found such an interactive learning process effective, and they preferred the VR platform the most for such content.