Akut koroner sendromlu hastaların egzersiz öz-yeterlilik düzeyleri ve egzersize ilişkin yarar/engel algılarının incelenmesi
Investigation of exercise self-efficacy levels and perceptions of benefits/barriers related to exercise in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 804007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Egzersiz her birey için önem arz etse de akut koroner sendrom sonrasında koroner problemlerin tekrar yaşanmamasında olumlu etkiler yarattığı için önemlidir. Bu çalışma, akut koroner sendromlu hastaların egzersiz öz-yeterlilik düzeylerini ve egzersize ilişkin yarar/engel algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Bir üniversite hastanesinin koroner yoğun bakım ve kardiyoloji servisinde yürütülmüştür. Örnekleme, akut koroner sendromlu 196 hasta dahil edilmiştir. Veriler Aralık 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; hasta bilgi formu, egzersiz öz yeterlilik ölçeği ve egzersiz yararları/engelleri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik kurul izni, kurum izni, ölçekler için kullanım izni ve hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, Kolmogorov Smirnov testi, Shapiro wilk testi, tek yönlü ANOVA testi, Kruskal Wallis, Man Whitney U testinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 55,8±9,3 olup; %54,6'sı erkek, %82,7'si evli; %58,1'inin eğitim durumu ilkokul ve altıdır.
Özet (Çeviri)
Although exercise is important for every individual, it has a positive effect on preventing coronary problems from recurring after acute coronary syndrome. This study was conducted to determine the exercise self-efficacy levels of patients with acute coronary syndrome and their perceptions of benefits/barriers related to exercise. The research was carried out in descriptive design. It was carried out in the coronary intensive care and cardiology department of a university hospital. The sampling included 196 patients with acute coronary syndrome. December 2021-May 2022 data were collected by face-to-face interview method. As a data collection tool; the patient information form, the exercise self-efficacy scale and the exercise benefits/barriers scale were used. In order to conduct the research, ethics committee permission, institution permission, usage permission for the scales and informed consent form were obtained from the patients. Number, percentage, mean, standard deviation, t test, Kolmogorov Smirnov test, Shapiro wilk test, one-way ANOVA test, Kruskal Wallis, Man Whitney U test were used in the analysis of the data using the SPSS 22 package program. The average age of the patients participating in the study was 55.8±9.3; 54.6% were male, 82.7% were married; 58.1% of them had primary school and lower education status.