Ebeveyn stres düzeyi ile okul öncesi çocukların anksiyete düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between parental stress level and anxiety level of preschool children
  1. Tez No: 804017
  2. Yazar: HATİCE ELA ÇAKMAK ŞAKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT SİNCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş-Amaç: Psikiyatrik hastalıkların insidansı gittikçe artmaktadır. Yaygın görülen psikiyatrik bozukluklardan olan anksiyetenin okul öncesi dönemde başladığı düşünülmektedir. Bu dönemde erken tanı tedaviyi daha etkin ve kalıcı kılmaktadır. Ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinde ergenler, lohusalar ve yaşlılar için ruhsal tarama ölçekleri bulunmaktadır. Ancak okul öncesi (OÖ) dönem ve ebeveynler için rutin kullanılan ruhsal değerlendirme ölçeklerine rastlanmamıştır. Bu durumun OÖ dönemde ortaya çıkan pek çok psikiyatrik bozukluğun atlanmasına sebep olabileceği öngörülmektedir. Toplumsal ve sürdürülebilir sağlık için sağlıklı aile içi ilişkiler zorunludur. Bu bağlamda ebeveynlerin de değerlendirilmesi çocuklardaki anksiyete etyolojisini belirlemek için gereklidir. Bu çalışmanın amacı ebeveyn stres düzeyini ve OÖ çocuk anksiyete düzeyini belirleyip bu iki durumun birbiriyle ilişkisini incelemektir. Yöntem: Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı 2-5 yaş arasında çocuğu olan ebeveynler ile yapılan kesitsel özellikte bir araştırmadır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri alınıp; ABS ve OÖÇA ölçeklerini doldurmaları sağlandı. Sosyodemografik veri formu ile yaş, çocuğun cinsiyet, meslek, eğitim yılı, aylık gelir miktarı, çocuk sayısı verileri toplandı. ABS ve OÖÇA ölçeği dört boyutunun puanları hesaplandı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizleri SPSS 22 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The incidence of psychiatric diseases is increasing gradually. Anxiety, one of the common psychiatric disorders, is thought to start in the preschool period. Early diagnosis makes treatment more effective and permanent in this period. In our country, there are psychiatric screening scales for puerperant women, the elderly and adolescents in primary health care services. However, there were no psychiatric assessment scales used routinely for the preschool period and parents. It is predicted that this situation may cause many psychiatric disorders that occur in the PP period to be missed. Healthy family relationships are essential for social and sustainable health. In this context, evaluation of parents is necessary to determine the etiology of anxiety in children. The aim of this study is to determine the parental stress level and the child anxiety level of PP and to examine the relationship between these two conditions. Method: This is a cross-sectional study conducted with parents who have children between the ages of 2 and 5 registered in the Education Family Health Centers of Atatürk University, Department of Family Medicine. We learned the sociodemographic characteristics of the participants. Participants completed the PSS and SCAS.We collected data on age, gender of the child, occupation, years of education, monthly income, and number of children with the sociodemographic data form. We calculated the scores of the four dimensions of the PSS and SCAS. The analyzes of the data obtained from the study were performed using the SPSS 22 program.