Muammer b. Abbâd es-Sülemî'nin varlığın doğasına ilişkin yaklaşımları
Approaches of Mu'ammar b. Abbâd al-Sulamî to the nature of existence
- Tez No: 804032
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma İslam Kelamında eşyanın doğasın ilişkin kavramlar ve yaklaşımlar Muammer b. Abbâd es- Sülemî'nin tabiat görüşü ve mâna kavramı örneğinde ele almayı amaçlamaktadır. Kozmolojiye ait birçok kavram ve teori kelamcılar tarafından ele alınmıştır. Ancak bu kelam ilminde Allah'ın kudret, irade ve ilim sıfatı ön planda olduğu için ele alınan tüm kavram ve teoriler bu bağlamda incelenmiş ve tartışılmıştır. Muammer'in katı bir nedensellikle ve Allah'ın kudretini ve yaratıcılığını göz ardı etmekle suçlanmasının en önemli nedeni budur. Tezimizde günümüze hiçbir eseri ulaşmayan Muammer'in görüşlerini çağdaşı olan ve kendisini eleştiren diğer kelamcıların düşünceleri ile karşılaştırarak kendisinin Allah'ın özellikle kudret sıfatını yadsımadığını ortaya koymaya çalıştık. Ayrıca kozmolojik kavramların eşyayı anlamada ve varlığı anlamlandırma konusunda ne gibi katkıları olduğunu, kelamın kendi bünyesinde bu kavramları nasıl şekillendirdiği ve diğer kelamî konular üzerindeki etkisini ortaya koymak da tezimizde genel itibariyle hedeflediğimiz amaçlardan olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concepts and approaches concerning the essence of existence in İslamic Kalam in the example of Muammar b. Abbâd al- Sülamî's view of nature and the notion of mâna. Many notions and theories of cosmology have been discussed by theologians. However, since God's power, will and attribute of knowledge are at the forefront in the study of Kalam, all these notions and theories have been analysed and discussed in this context. This is the most significant reason why Muammar is accused of strict causality and neglecting the power and creativity of God. In this study, we attempted to indicate that Muammar, whose works have not survived, never disclaims God's attribute of power by comparing his views with the opinion of other theologians who criticize him. Additionally, revealing what kinds of contributions of cosmological concepts to comprehend things and existence, how Kalam forms these concepts in its structure, and its effect on the other theological topics and matters are of the purposes in our study.