Birinci mecliste Isparta milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (1920-1923)
The first legislature Isparta mambers of parliament political activities (1920-1923)
  1. Tez No: 804044
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
I. Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti yenik sayılmış ve Mondros Ateşkes Antlaşması imza edilmiştir. Bu ateşkes antlaşması ile yurdumuz imzalanan Mondros Mütarekesi ile yurdumuz İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmeye başlanmıştır. Yapılan işgalleri Türk milleti yaptığı mitinglerle protesto etmiş ve ülkenin birçok yerinde cemiyetler kurarak teşkilatlanmıştır. Isparta da işgallerle birlikte teşkilatlanarak Milli Mücadele'ye iştirak etmiştir. Isparta şehri yurt genelinde cephelere asker göndermiş özellikle Balıkesir Afyon çevresinde fiilen mücadeleye katılarak aktif rol oynamıştır. İşgaller karşısında İstanbul Hükümeti'nin sessiz kalıp acizlik göstermesi üzerine Anadolu halkı Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Milli Mücadele'ye iştirak etmiştir. Mustafa Kemal Paşa Anadolu'ya geçtiği andan itibaren kurtuluşun milletin azim ve kararı ile mümkün olabileceğini belirterek bu yönde çalışmalarına başlamıştır. Osmanlı Mebuslar Meclisi 16 Mart 1920 tarihinde İstanbul'un resmen işgali ile çalışamaz duruma gelmiş ve 11 Nisan 1920 tarihinden itibaren tamamen kapanmıştır. Bunun üzerine Mustafa kemal Paşa'nın direktifleri ile tamamen millet egemenliğine dayalı bir meclisin Ankara'da açılması için Anadolu halkı tüm gücüyle ve içtenliğiyle seferber olmuştur. Mustafa Kemal Paşa'nın 19 Mart tarihli genelgesine istinaden Isparta'da seçim çalışmalarına başlanmıştır.6 Nisan 1920 tarihinde yapılan seçimler neticesinde Isparta'dan; Cemal Paşa (Mersinli), Hacı Tahir Bey (Kucur), Hafız İbrahim Efendi (Demiralay), Hüseyin Hüsnü Efendi (Özdamar), İsmail Remzi Bey (Berkün), Mehmet Nadir Efendi (Süldür) milletvekili olarak seçilmişlerdir. Bu milletvekillerin tamamı Meclis'in Birinci Dönemi'ni bitirmişlerdir. Birinci Dönem Isparta Milletvekilleri'nin tamamı Meclis'te birinci grupta yer almışlardır. Isparta Milletvekilleri gerek seçilmeden önce gerekse seçildikten sonra Milli Mücadele yanında yer almışlar ve aktif olarak vatan için çalışmışlardır. Yeni Türk devletinin temellerini atan ve kuran Birinci Meclis'e Isparta altı milletvekili ile iştirak etmiştir.
Özet (Çeviri)
Our homeland began to be invaded by the allies with the peace armistice signed on after the World War I. The Turkish nation protested these invasions through meetings and organized by setting up associations. Isparta also participated in the National War by being organized after the invasions. Isparta sent soldiers to the frontlines throughout the country and took an active part in the war especially in Balıkesir and Afyon frontline. The Anatolian community joined the National War under the leadership of Mustafa Kemal Pasha as Istanbul government shows weakness against the invasions. Stating that liberation will be possible by the nation's determination and decisiveness, Mustafa Kemal Pasha started operations in this way immediately after he arrived in Anatolia. The Turkish Grand National Assembly became incapable of working with the invasion of Istanbul officially on March 16th, 1920 and completely closed on April 11th, 1920. Thereupon, with the commands of Mustafa Kemal Pasha, the Anatolian community mobilized to open an assembly in Ankara relying totally on nation sovereignty. Based on Mustafa Kemal's notice dated 19th March 1920, works for elections started in Isparta. As a result of the elections done on 6nd April 1920, Mr. Cemal Paşa (Mersinli), Mr. Hacı Tahir Bey (Kucur), Mr. Hafız İbrahim Efendi (Demiralay), Mr. Hüseyin Hüsnü Efendi (Özdamar),İsmail Remzi (Berkün) and Mehmet Nadir Efendi (Süldür) were selected as the members of the Great National Assembly. All the First Term Isparta Parliamentarians took part in the First Group in the assembly. They were all in favor of National War and worked actively both before and after they were elected. Isparta participated in the First Assembly, which founded the new Turkish Republic, with six delegates.