Isparta milletvekili Mehmet Tahir Kucur ve Birinci Meclis'teki faaliyetleri
Mehmet Tahir Kucur, member of parliament for Isparta and his activities in the First Parliament
  1. Tez No: 932529
  2. Yazar: KIYMET KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YARAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Hacı Mehmet Tahir Kucur; Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk döneminde askeri, siyasi ve hukuki alanlarda görev almış bir milletvekilidir. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki siyasi olaylar, Batı Anadolu'nun işgali, bu işgaller karşısında Isparta ve Uluborlu'da meydana gelen oluşumlar ve çalışmaları ile Hacı Mehmet Tahir Kucur'un bu süreçteki yeri, hayatı, Konya İstiklal mahkemesindeki görevi ve Birinci Mecliste'ki faaliyetleri ele alınmıştır. Hacı Mehmet Tahir Kucur, Sıbyan Mektebi, Uluborlu Rüştiyesi, Kılıçaslan Medresesi, Rüstem Paşa Medresesi, Darülfünun Hukuk Fakültesinde okumuştur. Ayrıca Kucur, yaşadığı her dönemde ülkesinin içinde bulunduğu siyasal olaylar karşısında sessiz kalmayarak aktif rol oynamıştır. Mehmet Tahir Kucur 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışından 15 Nisan 1923'teki kapanışına kadar aktif olarak görev yapmıştır. Milletvekili olduğu dönemde mecliste özellikle hukuki konuları kapsayan encümenler içinde yer almıştır. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gruplaşmaların başlaması üzerine İkinci Grup'a dâhil olmuştur. Milletvekilliği sona erdikten sonra avukatlık, halıcılık ve çiftçilik yapmıştır. 27 Mayıs 1960 darbesinin gerçekleştiği gün kalp krizinden vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Hacı Mehmet Tahir Kucur was a member of parliament who took part in military, political and legal stages during the last period of the Ottoman Empire and the first period of the newly established Republic of Turkey. In this study, the political events in the last period of the Ottoman Empire, the occupation of Western Anatolia, the formations and activities in Isparta and Uluborlu in the face of these occupations, and the place of Hacı Mehmet Tahir Kucurin this process, his life, his duty in the Konya Independence Court and his activities in the First Assembly are discussed. Hacı Mehmet Tahir Kucur studied at the Sıbyan School, Uluborlu Rüştiyesi, Kılıçaslan Madrasah, Rüstem Paşa Madrasah and Darülfünun Faculty of Law. In addition, Kucur played an active role by not remaining silent in the face of the political events in his country in every period he lived. Mehmet Tahir Kucur actively served in the Grand National Assembly of Turkey from its opening on April 23, 1920 until its closing on April 15, 1923. During his time as a member of parliament, he took part in the parliamentary committees especially on legal issues. Upon the beginning of groupings in the First Turkish Grand National Assembly, he joined the Second Group. After his parliamentary term ended, he worked as a lawyer, carpet maker and farmer. On the day of the May 27, 1960 coup d'état, he died of a heart attack.