Karizmatik lider çerçevesinde Süleyman Demirel
Suleyman Demirel within the frame work of the charismatic leader
  1. Tez No: 560070
  2. Yazar: VAFA SAMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN MEHMET KİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Lider ve liderlik vasıfları, insanoğlu var olduğu andan bu yana özellikle yerleşik hayata geçtikten sonra önemli konular arasında yer almıştır. Zira insanların birlikte yaşamalarının sonucu olarak sosyal yaşam oluşmuş beraberinde bu yaşam içerisinde kültürel birlikte yaşama hukuku buna bağlı olarak topluluk içinde liderlik kavramı oluşmuştur. Toplumda liderlik şüphesiz toplum içerisinde artı özellikleri olan insanların, bu özelliklerini açığa vurmalarıyla ortaya çıkmıştır. Buna karizmatiklik de denilebilir. Karizmatik özelliğe sahip olan bir liderde olağanüstü özellikler beklenmektedir. Cumhuriyet tarihinin liderlerinden biri de Isparta'nın İslamköy beldesinde doğup büyüyen hayatının 55 yılını Türk Siyaseti içerisinde; bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı sıfatıyla damga vuran duayen siyasetçi Süleyman Demirel'dir. Demirel'in siyaset yaptığı dönem bütünüyle karizmatik liderlik eksenli incelenmiştir. Demirel eksenli olan bu çalışmanın birinci bölümünde liderlik ile ilgili kavram ve teorilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Demirel'in hayatı anlatılmıştır. 1 Kasım 1924'de Isparta'ya bağlı İslamköy beldesinde dünyaya gelen Demirel; 1950'de Elektrik İşleri Etüt İdaresi'nde proje mühendisi olarak iş hayatına başlamıştır. Daha sonra Adalet Partisinde yer almış böylece siyasi yaşamı başlamıştır. Üçüncü ve son bölümde; Karizmatik lider olarak Süleyman Demirel anlatılmıştır. Demirel'in, başbakan ya da cumhurbaşkanı olmasının dışında bir de“Vatandaş Demirel”tarafı vardır. Isparta ağzıyla konuşan ve öyle olduğu için sevilen bir lider olarak Demirel. 6 defa muhalefete düşüp 7 defa iktidar olmuştur. 10 yıl siyasi yasaklı kalmış 7 yıl sonra bir referandumla bu yasakları aşıp ilk seçimlerde meclise girmiştir. O; teknokrat, siyasetçi ve cumhurbaşkanı olarak devletin en üst makamlarında görev yapmıştır. Yarım asırdan fazla Türk Siyasi hayatında söz söyleyen liderlerden biri olmuştur. Çalışma sonuç ve kaynakçayla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leader and leadership skills have been among the important issues since the existence of human beings, especially after the establishment. Because, as a result of people living together, social life has emerged along with the law of cultural coexistence in this life and the concept of leadership within the community has been formed accordingly. Leadership in society has undoubtedly emerged from the fact that people with positive traits in society reveal these traits. This can also be called charismatic. A charismatic leader expects extraordinary qualities. One of the leaders in the history of the Republic was born and grew up in Isparta's Islamköy town for 55 years in Turkish politics; He is the politician Süleyman Demirel, who is a veteran politician who has made his mark in his capacity as prime minister, prime minister and president. The period in which Demirel made politics was examined with a charismatic leadership. In the first part of this study which is based on Demirel, the concepts and theories related to leadership are given. In the second part, Demirel's life is explained. Demirel was born on 1 November 1924 in the town of İslamköy in Isparta. He started his career as a project engineer at the Electrical Power Resources Survey and Development Administration in 1950. He then took part in the Justice Party and thus started his political life. In the third and last part; Süleyman Demirel as a charismatic leader Apart from being the prime minister or president, Demirel has a“Citizen Demirel”side. Demirel as a leader who speaks with the mouth of Isparta and is loved for being so. 6 times in opposition to power has been 7 times. He was banned for 10 years and after 7 years, he passed these bans with a referendum and entered parliament in the first elections. He is; as a technocrat, politician and president, he served in the highest state authorities. He has been one of the leaders who spoke in Turkish political life for more than half a century. The study was completed with results and bibliography.