Sağlık alanındaki idari kolluk yetkilerinin hukuki rejimi
Legal regime of administrative law enforcement authorities in the field of health
  1. Tez No: 804047
  2. Yazar: ÖZLEM USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ D. ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, sağlık alanındaki kolluk işlemlerinin, sağlık kolluğu kapsamına giren faaliyetler ile faaliyetlerin yasal dayanaklarının ve faaliyetler bakımından yetkili makamların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nitel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle, konuya ilişkin kavramlar tüm yönleriyle açıklanmış, sağlık kolluğunun hangi kolluk yetkilerini içerdiği incelenmiş, sağlık kolluğunun kamu sağlığını koruma araçları, bunların yasal dayanakları ve hangi makamların yetki kapsamına girdiği irdelenmiş ve bu yetkinin bizzat kullanılmadan devredilmek suretiyle yerine getirilip getirilemeyeceği hususlarına değinilmiştir. Çalışmada, kamu sağlığının temini için idarenin müdahalesinin gerekli olduğu durumları ve bunların hukuksal çerçevesinin ortaya konulmuş ve sağlık kolluğu yaptırımlarının genel yaptırım ilke ve esaslarına uygunlukları irdelenerek sağlık kolluğu makamlarının ve kullandıkları yetkilerin etkililiği noktasında, terimleri açıklamak ve konuya ilişkin örnekler vermek için güncel mahkeme kararlarından yararlanılarak değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmanın sonunda, kamu sağlığını korumaya ilişkin düzenlemelere uyulmadığında gündeme gelecek yaptırımlar, bu doğrultuda uygulanması gereken idari tedbir ve cezalar ile bu yaptırımları uygulamakla sorumlu makamların kimler olduğu, yaptırım yetkisinin devrine ilişkin özel hususlar ve nihayet anılan yaptırımlara karşı öngörülen yargı yolunun ne olduğu, öngörülmediyse ne olacağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the law enforcement operations in the field of health, the activities within the scope of the health law enforcement, the legal basis of the activities and the competent authorities in terms of activities. The study was carried out as a qualitative research. In the study, first of all, the concepts related to the subject were explained in all aspects, which law enforcement powers were examined, the means of protecting public health, their legal bases and which authorities were within the scope of the health police were examined, and whether this authority could be fulfilled by transferring without using it personally was mentioned. In the study, the situations in which the intervention of the administration is necessary for the provision of public health and their legal framework are presented, and the compliance of health law enforcement sanctions with the general enforcement principles and principles, evaluations have been made by using current court decisions to explain the terms and give examples on the subject at the point of the effectiveness of the health law enforcement authorities and the powers they use.. At the end of the study, the sanctions that will come to the agenda when the regulations regarding the protection of public health are not complied with, administrative measures and penalties to be applied in this direction and who are the authorities responsible for applying these sanctions, predictions have been developed regarding the specific issues regarding the transfer of the sanction authority and finally what the judicial remedy envisaged against the aforementioned sanctions is, and what will happen if it is not envisaged.