Andragojik ilkelere göre tasarlanan harmanlanmış web tasarım kursunun etkililiği
Effectiveness of the blended web design course designed according to andragogical principles
- Tez No: 804046
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
Bu çalışma, harmanlanmış bir öğrenme ortamında yetişkin öğrenenlere yönelik andragojik bir kursu yapılandırmak, sunmak ve değerlendirmek için önemli stratejilere ve uygulamalara odaklanmak amacıyla yapılmıştır. Yetişkin öğrenenlerle birlikte andragojik web tasarımı kursunun en iyi şekilde nasıl tasarlanacağı, öğrenenlerin görüşlerine ve öğrenme deneyimlerine göre değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Boztepe Halk Eğitimi Merkezinde web tasarım kursuna katılan 25 kursiyerden oluşmaktadır. Durum çalışması olan bu araştırmanın yöntem bölümünde, andragojik bir kurs programının planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi açıklanmıştır. Kursun görünümünün netleşmesi için üç süreç tasvir edilmiştir:“Andragojik İlkelere Göre Tasarlanan Harmanlanmış Web Tasarımı Kursu Yapılanma Süreci”,“Andragojik İlkelere Göre Tasarlanan Harmanlanmış Web Tasarımı Kursu Uygulanma Süreci”ve“Andragojik İlkelere Göre Tasarlanan Harmanlanmış Web Tasarımı Kursu Değerlendirilme Süreci.”Araştırma verileri sosyo-demografik bilgi formu ve görüşme formları ile toplanmış ve Nvivo ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kursun üç aşamasından elde edilen veriler üç kategoride toplanmıştır. Kurs başlamadan önce elde edilen bulgulardan bazıları örneğin; kursiyerlerin demografik özellikleri, kursiyerlerin kurs programına katılma nedenleri, kursiyerlerin tereddütleri ve beklentilerine ilişkin bulgular kursu yapılandırmak için kullanılmıştır. Kursun uygulama sürecinde elde edilen bulgulardan bazıları örneğin; kursiyerlerin kurs hakkında görüşleri (kurs ortasında) ve kurs programını iyileştirmek ve geliştirmek için önerilerine ilişkin bulgular andragojik kursu geliştirmek ve iyileştirmek için kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kursiyerlerin hepsi kurs programını başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Kursiyerlerin hepsi kurs programının başında belirttikleri amaç ve hedeflere ulaşmıştır. Kursiyerlerin hepsi kurs programının mesleklerine katkısı olacağını belirtmiştir. Kursiyerler, kurs süresince öğrendikleri en önemli şeylerin“yetişkin eğitimi ve andragoji”ve“çevrimiçi öğrenme ve harmanlanmış öğrenme”olduğunu vurgulamışlardır. Kursiyerlerin, ders içerikleriyle etkileşimleri hakkında“kendi alanlarına kolaylıkla uygulayabildikleri”,“ulaşılabilir”,“etkili”ve“faydalı olduğu”en çok vurguladıkları özellikler olmuştur. Kursiyerlerin çoğu diğer kursiyerlerle olumlu etkileşimlerinin verimli bir“öğrenme ortamı”sağladığını, en çok“çevrimiçi araçları kullanarak”etkileşimde bulunduklarını ve diğer kursiyerlerle“hem çevrimiçi hem de yüz yüze”sorunsuz şekilde etkileşimde bulunabildiklerini belirtmişlerdir. Kursiyerler, kurs süresince kolaylaştırıcıyla etkileşimlerini değerlendirirken kolaylaştırıcının,“ulaşılabilir”,“yardımcı ve bilgilendirici”özelliklerini vurgulamışlardır. Sonuç olarak bu çalışmada, yetişkin eğitimcilerin andragojik bir kurs oluştururken tüm süreçleri doğru bir şekilde planlaması, andragojiyi uygulaması, uygun stratejiler kullanması, kursiyerleri kursun yapılanma sürecine dahil etmesi ve kurs süresince ölçme ve değerlendirmeleri doğru bir şekilde yaparak kursu iyileştirmesi ve geliştirmesi başarılı bir kurs deneyiminin oluşacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to focus on key strategies and practices for structuring, delivering and evaluating an andragogical course for adult learners in a blended learning environment. The best way to design an andragogical web design course with adult learners was carried out by evaluating the learners' views and learning experiences. The study group of the research consists of 25 trainees who attended the web design course at Boztepe Public Education Center in the spring term of the 2016-2017 academic year. In the method section of this case study, the planning, implementation and evaluation of an andragogical course program are explained. Three processes are described to clarify the course of the course:“The Process of Building a Blended Web Design Course Designed According to Andragogical Principles”,“The Process of Implementing a Blended Web Design Course Designed According to Andragogical Principles”and“Evaluation Process of a Blended Web Design Course Designed According to Andragogical Principles.”Research data were collected with socio-demographic information form and interview forms and analyzed using Nvivo and SPSS software. Data from the three phases of the course were collected in three categories. Some of the findings obtained before the start of the course, for example; Demographic characteristics of the trainees, reasons for participating in the course program, hesitations and expectations of the trainees were used to structure the course. Some of the findings obtained during the application process of the course, for example; The findings of trainees' opinions about the course (mid-course) and their suggestions to improve and develop the course program were used to develop and improve the andragogical course. According to the research results; all of the trainees successfully completed the course program. All of the trainees have achieved the goals and objectives that they stated at the beginning of the course program. All of the trainees stated that the course program would contribute to their profession. The trainees emphasized that the most important things they learned during the course were“adult education and andragogy”and“online learning and blended learning”. The features that the trainees emphasized the most about their interaction with the course content were“easy to apply to their own fields”,“accessible”,“effective”and“useful”. Most of the trainees stated that their positive interactions with other trainees provided a productive“learning environment”, they interacted mostly“using online tools”and they were able to interact seamlessly“both online and face-to-face”with other trainees. While evaluating their interaction with the facilitator during the course, the trainees emphasized the facilitator's“accessible”,“helpful and informative”features. As a result, in the current study, adult educators' planning of all processes correctly, applying androgogy, using appropriate strategies, incorporating the trainees into the structuring process of the course, and improving and developing the course by making accurate assessments during the course period have been shown to result in a successful experience in an androgogical course.