Kabahatler hukukunda kanunilik ilkesi
Principle of legality in misdemeanor law
  1. Tez No: 804048
  2. Yazar: MEHMET FURKAN ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ GÖKÇEN TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Covid-19 tedbirleri nedeniyle uygulanan idari yaptırımlarla tekrar gündeme gelen kabahatler hukuku Türkiye'de ceza hukuku ve idare hukukunun gölgesinde kalmış bir alandır. Mülkiyet hakkı ve çalışma hürriyeti gibi temel hak ve özgürlüklere müdahalede bulunan idari yaptırımları çalışma konusu eden kabahatler hukuku, çalışmada kanunilik ilkesi bakımından ele alınmış bulunmaktadır. Kanunilik ilkesinin idarenin geniş bir yetki alanına sahip olduğu idari yaptırımlar alanında hayati bir önem taşıdığı muhakkaktır. Hukuk devleti ilkesinin en önemli görünümlerinden olan idarenin keyfi davranışlarının engellenmesi kabahatler hukukunun kanunilik ilkesi ile ulaşmaya çalıştığı önemli amaçlardandır. Çalışma üç bölümden oluşturulmuş, ilk bölümde kabahat kavramının anlaşılması için detaylı açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde kanunilik ilkesi genel hatlarıyla ele alınmış, üçüncü bölümde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'nin içtihatları da gözetilerek kabahatler hukukunda kanunilik ilkesinin görünümü anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of administrative offenses, which has regained prominence due to the administrative sanctions imposed as a result of Covid-19 measures, remains in the shadow of criminal law and administrative law in Turkey. Offense law, which examines administrative sanctions that interfere with fundamental rights and freedoms such as property rights and freedom of work, is addressed in this study in terms of the principle of legality. It is evident that the principle of legality plays a vital role in the field of administrative sanctions, where the administration has a broad scope of authority. Preventing arbitrary actions of the administration, which is one of the most important manifestations of the principle of the rule of law, is one of the significant aims pursued by offense law through the principle of legality. The study consists of three sections. In the first section, detailed explanations are provided to understand the concept of offense. In the second section, the principle of legality is addressed in general terms. In the third section, taking into account the jurisprudence of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court, the manifestation of the principle of legality in offense law is described.