Sağlık çalışanı olan ve olmayanlarda covid hastalığı geçirip geçirmeme ile kaygı düzeyleri, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between having or not having covid disease, tendency to respect, intolerance to uncertainty and resilience in healthcare workers and nonhealthcare worker
- Tez No: 804056
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR YENİLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde devam etmekte olan Covid 19 pandemisinin hayatın her alanında etkisi gözlenmekle birlikte ruh sağlığı üzerine de ciddi etkileri olmuştur. Bu çalışmada pandemi süresince sağlık çalışanı olup olmamanın Covid 19 hastalığını geçirip geçirmemenin sosyodemografik özellikler, kaygı düzeyleri, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik dayanıklılık ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu kesitsel araştırmada 1 Nisan 2021 – 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde görevli sağlık çalışanlarından, başvuran hasta ve hasta yakınlarından ve ayrıca internet tabanlı anket yoluyla veri toplanmıştır. Araştırmaya 121 sağlık çalışanı, 132 sağlık çalışanı olmayan katılımcı olmak üzere toplam 253 kişi katılım göstermiştir. Bu katılımcılardan çalışmaya katıldıkları sırada 146 kişi Covid 19 hastalığı geçirmiş, 107 kişi Covid 19 hastalığı geçirmemiştir. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik veri formu, Koronavirüs Anksiyetesi Ölçeği, Beck Anksiyetesi Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Sağlık çalışanı olmayan grubun Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği puanları daha yüksek iken sağlık çalışanı grubunun ise Koronavirüs Anksiyetesi Ölçeği puanları daha yüksek tespit edilmiştir. Doktorların diğer sağlık çalışanlarından Beck Anksiyete Ölçeği puanı ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği puanları daha düşük olarak tespit edilmiştir. Koronavirüs salgını sonlandıktan sonra bile bireylerde ve toplumlarda bıraktığı psikolojik etkiler uzun yıllar devam edeceğinden pandemi sürecinde Covid 19 pandemisinin sağlık çalışanı olan ve olmayan gruplar üzerindeki ruhsal etkileri ile ilgili yapmış olduğumuz bu araştırmanın sonuçlarını diğer araştırma sonuçları ile karşılaştırılarak literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The ongoing Covid 19 pandemic has had an impact on every aspect of life, but has also had serious effects on mental health. In this study, it is aimed to investigate the relationship between sociodemographic characteristics, anxiety levels, intolerance of uncertainty and psychological resilience, whether or not to be a healthcare worker during the pandemic and whether or not to have been diagnosed with Covid 19. In this cross-sectional study, datawere collected from healthcare professionals working at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine between April 1, 2021 and May 1, 2022, from patients and their relatives, as well as through an internet-based questionnaire. A total of 253 people participated in the study, of which 121 were healthcare professionals and 132 were not. Among those participants, 146 people had Covid disease history and 107 did not have covid disease history at the time which they participate at our study. Sociodemographic Data Form, Coronavirus Anxiety Scale, Beck Anxiety Scale, Intolerance of Uncertainty Scale and Resilience Scale were used as data collection tools. While the non-healthcare worker group had higher Beck Anxiety Scale scores, the healthcare worker group had higher Coronavirus Anxiety Scale scores. The Beck Anxiety Scale scores and the Intolerance of Uncertainty Scale scores of the doctors were found to be lower than the other healthcare professionals. Since the psychological effects on individuals and societies will continue for many years even after the coronavirus pandemic is over, it is thought that his research we have done on the psychological effects of Covid 19 on groups consisting of healthcare workers and non-healthcare workers during the pandemic will contribute to our better understanding of the pandemic by comparing it with the results of similar and different studies in the literature.