Modern Cumhuriyetçi teoride siyasal katılım yaklaşımları
Approaches to political participation in modern republic theory
  1. Tez No: 804079
  2. Yazar: GÜLŞAH KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Tarih, Philosophy, Political Science, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cumhuriyet, siyaset bilimi düşünürleri tarafından çoğunlukla antik dünya ile ilgili bir kavram olarak ele alınır. Cumhuriyet temelde yurttaş katılımı, karma anayasa, yurttaşlık erdemi gibi kavramlarla birlikte düşünülür. Yurttaşların siyasete aktif katılımı ve yurttaşlık erdemi gibi cumhuriyetçi değerlerin günümüz liberal demokrasilerinde uygulanması son derece güçtür ve bu güçlüklerden dolayı cumhuriyet düşüncesi geri plana itilmiştir. Ancak Arendt'in modern liberalizm eleştirileri ışığında önerdiği cumhuriyetçi fikirler ve özgürlüğün teminatı olarak kurguladığı kamusal alan düşüncesi cumhuriyeti bir grup düşünür tarafından yeniden ele almaya değer hale getirmiştir. Bu düşünürlerin dışında neo-Roma cumhuriyetçilerinden etkilenen yeni cumhuriyetçi Pettit, Skinner ve Viroli gibi düşünürler de liberal demokrasilere bir alternatif olarak cumhuriyeti ele almışlardır. Özellikle Skinner, cumhuriyetçi özgürlük kavramının tarihini derinlemesine inceleyerek Hobbes'tan itibaren liberaller tarafından eleştirilen cumhuriyetçi özgürlük ile pozitif özgürlük ilişkisini büyük oranda yıkmıştır ve cumhuriyetçi özgürlüğün temelde negatif karakterli olduğunu iddia etmiştir. Cumhuriyetçi özgürlüğün negatif özgürlük ile ilişkilendirilmesiyle birlikte yeni cumhuriyetçiler katılım, yurttaşlık ve demokrasi gibi kavramları yeniden ele almışlardır ve günümüz liberal demokrasilerine uygun bir bakış açısıyla kavramsallaştırmaya çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
The republic is often considered by political science thinkers as a concept related to the ancient world.The republic is basically considered together with concepts such as civic participation, mixed constitution, civic virtue. It is extremely difficult to implement republican values such as the active participation of citizens in politics and civic virtue in today's liberal democracies, and because of these difficulties, the idea of a republic has been pushed into the background. However, the republican ideas proposed by Arendt in the light of the criticisms of modern liberalism and the idea of the public sphere as the guarantee of freedom made the republic worthy of reconsideration by a group of thinkers. Apart from these thinkers, new republican thinkers such as Pettit, Skinner and Viroli, who were influenced by neo-Roman republicans, also discussed the republic as an alternative to liberal democracies. In particular, Skinner, by examining the history of the concept of republican freedom in depth, has largely destroyed the relationship between republican freedom and positive freedom, which has been criticized by liberals since Hobbes, and claimed that republican freedom is basically negative in character. With the association of republican freedom with negative freedom, the new republicans reconsidered concepts such as participation, citizenship and democracy and tried to conceptualize them with a viewpoint suitable for today's liberal democracies.