Military in modern republican theory
Modern Cumhuriyetçilik teorisinde silahlı kuvvetler
  1. Tez No: 430386
  2. Yazar: ALİ NEDİM KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JOHN JAMES ALEXANDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tez, modern normatif cumhuriyetçi teoride silahlı kuvvetlerin konumunu incelemektedir. Klasik cumhuriyetçilikte devlet ile silahlı kuvvetler arasında kuvvetli bir bağ vardır ve silahlı kuvvetlerin ülke içinde üç kritik fonksiyonu yerine getirmesi düşünülmüştür: yönetimin diktatörlüğünün engellenmesi, sivil erdemin teşvik edilmesi ve vatandaşlara kamu yararı oluşturacak en uygun sivil etkileşim ortamının sunulması. Bununla beraber, modern cumhuriyetçilik üzerine yapılan bir çalışma, silahlı kuvvetlerin rolü üzerindeki vurgunun giderek azaldığını ortaya çıkarmaktadır. Günümüzdeki cumhuriyetçi teorinin bazı önde gelen savunucuları kendi teorik yaklaşımlarında silahlı kuvvetlere çok az yer vermekte ya da hiç vermemektedir. Diğer bazı modern cumhuriyetçiler ise hâlâ silahlı kuvvetlerin kendisinin veya onun sivil alternatiflerinin, cumhuriyet sisteminin etkin işlemesine katkıda bulunabileceğine ve bulunması gerektiğine inanmaktadır. Bu tezde, silahlı kuvvetlerin eskiden olduğu gibi merkezî bir rol oynamayabileceği, yine de eğer modern bir devlet silahlı kuvvetlere sahip olacaksa onda cumhuriyetçiliğin motivasyonel ve kurumsal problemlerinin aşılmasına katkıda bulunabileceği iddia edilmektedir. Bu katkılar sadece silahlı kuvvetler demokratik olarak kontrol edilebilen, sahip olduğu gücü suiistimal ederek politik ortamı ortadan kaldırmaya ve halkın kendi kendini yönetmesini olumsuz etkilemeye yeltenmeyen bir kurum olarak ortaya çıktığında mümkün olacaktır. Ayrıca kritik öneme sahip vatandaş-asker konseptinin cumhuriyetçilik teorisinden çıkarılmasının, onun yerine aynı fonksiyonları yerine getirecek başka konseptler üretilmediği sürece teoride önemli bir uyumsuzluk oluşturacağı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the status of the military in modern normative republican theory. In classical republicanism there is a strong relation between the republic and the military, which was envisaged to perform three critical internal functions in a republic: preventing executive tyranny, promoting civic virtue and providing the best civic engagement for the citizens that produces common good. However, a study of modern republicanism reveals a diminishing emphasis on the role of military. Some prominent advocates of contemporary republican theory have little or no role for it in their conceptualization, while there are still some advocates who believe either military itself or its civic alternatives can and should contribute to effective functioning of the republican system. I argue that military may not be central as it was before, but if a modern state needs to keep military, it can still contribute to motivational and institutional challenges of republicanism. These contributions will only be possible if military can be established as a democratically-controlled institution that will not abuse its power to de-politicize the political realm and thwart citizens' capacity for self-rule. In addition, I also argue that removing the central concept of citizen-army from republican theory will create inconsistency unless same functions are performed by other means.