Dış borç-ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği (1990-2020)
External debt-economic growth relationship: The case of Turkey (1990-2020)
  1. Tez No: 804084
  2. Yazar: İREM AYŞEN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN BALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, dış borç-ekonomik büyüme ilişkisi Türkiye ekonomisi üzerinden incelenmiş ve 1990-2020 dönemi ekonomik verileri kullanılmıştır. Türkiye'nin yıllık ekonomik verileri ve literatür taraması üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır. Ekonomik verilere bakıldığında genel itibariyle brüt dış borç stokunun arttığı ve büyüme oranının ise azaldığı görülmüştür. Ulusal ve uluslararası literatüre yer verilmiş ve Türkiye üzerine yapılan çalışmalar ulaştıkları sonuçlara göre kategorize edilmiştir. Dış borçlanmanın ekonomik büyümeyi negatif olarak etkilediği sonucuna ulaşan çalışmaların çoğunlukta olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between foreign debt and economic growth was examined over the Turkish economy and the economic data for the period 1990-2020 were used. An evaluation has been made on Turkey's annual economic data and literature review. Looking at the economic data, it has been observed that the gross external debt stock has increased and the growth rate has decreased in general. National and international literature are included and studies on Turkey are categorized according to their results. It has been concluded that the majority of the studies that concluded that external borrowing affects economic growth negatively.