Akademisyenlerin Türkçe elektronik kitap veritabanları konusundaki bilinç ve tutumları: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi örneği
Academicians' awareness and attitudes towards Turkish electronic book databases: The case of Zonguldak Bulent Ecevit University
- Tez No: 804083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN BEZİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Teknolojik ve bilimsel alandaki gelişim ve yenilikler kütüphane koleksiyonlarının çeşitlenmesini sağlamıştır. Elektronik içeriklerin kütüphane koleksiyonlarına dâhil olmasıyla birlikte, kullanıcı talepleri elektronik bilgi kaynakları çevresinde yoğunlaşmış, kullanıcıların tercih ve tutumları da değişim göstermiştir. Son yıllarda elektronik kaynak kullanımı artış göstermekte iken, Covid-19 pandemisi ile kullanım oranları daha da artmış ve çarpıcı bir seviyeye ulaşmıştır. Dijitalleşmenin yanı sıra bu durumun da bir sonucu olarak günümüzde elektronik kitaplar kütüphane dermelerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, bilim insanlarının Türkçe elektronik kitap veritabanlarına ilişkin bilinç ve tutumlarını inceleyerek genellenebilir bir bakış açısı sağlamaktır. Çalışmada önce genel olarak dijitalleşme kavramı, danışma hizmetleri ve dijitalleşmenin bir uzantısı olarak uzaktan erişim konuları üzerinde durulmuş ardından elektronik kitap olgusu ve ilişkili unsurları ele alınmıştır. Daha sonra elektronik kitap kavramının üniversite kütüphaneleriyle ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Akademisyenlerin Türkçe elektronik kitap veritabanlarına yönelik bilinç ve tutumlarının ortaya konulabilmesi amacıyla çalışma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde görev yapan akademisyenlere uygulanan anketle desteklenerek incelenmiş ve bulgular değerlendirilmiştir. Son olarak çalışma sonuçları doğrultusunda çözüm ve öneriler dile getirilmiştir. Araştırmanın bulguları göstermektedir ki, akademisyenler Türkçe elektronik kitap veritabanlarını faydalı bulmaktadırlar ancak kullanım düzeyleri düşük seviyededir. Özellikle akademik Türkçe elektronik kitap veritabanlarının sayı ve nitelik bakımından artırılması Türk dilinin bilimsel görünürlüğünü artıracaktır. Ayrıca üniversitelerde ders içi materyal olarak Türkçe elektronik kitapların kullanılması hem akademisyenler hem de öğrenciler açısından büyük kolaylıklar yanı sıra akademik ve bilimsel çalışmalara da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Developments and innovations in the technological and scientific fields have led to the diversification of library collections. With the inclusion of electronic contents in library collections, user demands have center upon around electronic information resources and users' preferences and attitudes have also changed. While the use of electronic resources has been increasing in recent years, usage rates have reached a striking level with the Covid-19 pandemic. Nowadays, electronic books constitute a large part of the library collections as a result of this situation. In this context, the aim of the research is; To provide a generalizable point of view by examining the consciousness and attitudes of scientists towards Turkish electronic book databases. First of all, the concept of digitalization in general, consultancy services and remote access as an extension of digitalization are emphasized, afterward the phenomenon of electronic book and its related elements are discussed in this research. Then, the relationship between the concept of e-book and university libraries was examined. This study with investigating the awareness and attitudes of academicians towards Turkish electronic book databases was supported by the questionnaire applied to the academicians working at Zonguldak Bülent Ecevit University and the findings were revealed. Finally, solutions and suggestions were expressed in line with the results of the study. The findings of the study show that academicians find Turkish electronic book databases useful, but their usage level is low. Increasing the number and quality of academic Turkish electronic book databases will increase the scientific visibility of the Turkish language. In addition, the use of Turkish electronic books as in-class material in universities will contribute to academic and scientific studies as well as great convenience for both academicians and students.