Adli yargıda görülen kamulaştırmasız el atmadan kaynaklı davalar
Cases arising from confiscation without expropriation in judicial jurisdiction
- Tez No: 804085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ AZİZ MİDYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kamulaştırmasız el atma, idarenin yürütmekle yükümlü olduğu kamu hizmetini sağlama maksadıyla özel mülkiyete tabi taşınmazdan yararlanmak için başvurduğu hukuka aykırı bir yoldur. Kamulaştırmasız el atma; kanuni düzenlemelerden ziyade mahkeme kararlarıyla geliştirilmiş bir kavramdır. İşbu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kamulaştırmasız el atmanın tanımı, amacı, hukuki niteliği ve tarihsel gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde, kamulaştırmasız el atmanın şartları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise kamulaştırmasız el atmadan kaynaklı olarak adli yargıda görülen el atmanın önlenmesi, ecrimisil, tazminat, bedel, hukuki el atma davaları ve tüm iç hukuk yolları tüketildikten sonra başvurulabilen bir hak arama yolu olan Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru ele alınmıştır. Kamulaştırmasız el atma uygulamasının mülkiyet hakkını ihlal eden boyutu ve özellikle pandemi sonrası menfi yönde seyreden ekonomik koşullar neticesinde enflasyon oranı ve yasal faiz arasındaki farkın artması nazara alındığında; bu müessesenin detaylı bir şekilde ele alınması suretiyle uygulamada hukuka ve hakkaniyete uygun çözümlerin bireylere sunulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Confiscation without expropriation is an unlawful way of taking advantage of the immovable subject to private properties in order to provide the public service that the administration is responsible for. Confiscation without expropriation; It is a concept developed by court decisions rather than articles of law. Confiscation without expropriation is divided into two as de facto confiscation and legal confiscation. Since the subject of this study is the cases arising from confiscation without expropriation in the judiciary, the concept of legal confiscation is only mentioned in outline. This study consists of three parts. In the first part; the definition, purpose, legal nature of confiscation without expropriation, comparison of the administration with other methods of acquiring immovable property and its historical development are explained. In the second part, the conditions of confiscation without expropriation are explained. In the third part, the prevention of confiscation in the judiciary due to confiscation without expropriation, compensation, compensation, compensation cases and individual applications to the Constitutional Court are explained. Considering the extent of confiscation without expropriation that violates the right to property, and the fact that the difference between the decreasing purchasing power and the inflation rate and legal interest, especially as a result of the negative economic conditions after the pandemic, is large; In practice, it is necessary to present legal and equitable solutions to individuals by considering this institution in detail.