Ulusal varlık fonu birikimlerinin altyapı projelerine yatırılması: Fırsatlar ve riskler
Investment of sovereign wealth fund savings in infrastructure projects: Opportunities and risks
  1. Tez No: 804088
  2. Yazar: ELVAR SAFARZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Ulusal Varlık Fonlarının altyapı projelerine yatırımlarının fırsat ve risklerini araştırarak, bu yatırımlarla ilişkin bir SWOT analizini sunmaktadır. Bu yatırımlarla bağlı olan güçlü, zayıf yönleri, fırsat ve tehditleri ortaya çıkaracaktır. Analiz, Ulusal Varlık Fonları için altyapı projelerine yatırımlarda hevesli olduğunu göstermektedir ve bunun nedeni ise UVF'lerin uzun vadeli yatırımcılar olması, finansal kaynakları ve stratejik hedefleridir. Buna rağmen, UVF'lerin altyapı projelerine yatırımlarında karşılaştığı zorluklarda bulunmaktadır. Bunun ana sebebi ise, bu sektörde sınırlı deneyime sahip olmaları ve yerel piyasa şartları ile ilgili dolgun bilgiye sahip olmamalarıdır. Bu analiz ayrıca, altyapı projelerine yatırımların UVF'lerin için sağladığı fırsatları da gösterir, bunlar arasında stabil uzun vadeli getiriler, portföy çeşitlendirilmesi ve sosyo-ekonomik kalkınma da yer almaktadır. Bunlarla beraber, UVF'lerin, altyapı projelerine yatırım zamanı karşılaşabileceği politik, düzenleyici ve operasyonel riskleri de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the opportunities and risks of the Sovereign Wealth Funds' investments in infrastructure projects and presents a SWOT analysis of these investments. It will reveal the strengths, weaknesses, opportunities and threats associated with these investments. The analysis shows that the Wealth Funds are enthusiastic about investing in infrastructure projects, mainly because of the long-term investors, financial resources and strategic objectives of the SWFs. However, there are challenges faced by SWFs in investing in infrastructure projects. The main reason for this is that they have limited experience in this sector and do not have full knowledge of local market conditions. This analysis also shows the opportunities that investment in infrastructure projects provide for SWFs, including stable long-term returns, portfolio diversification and socio-economic development. It also reveals the political, regulatory and operational risks that SWFs may face when investing in infrastructure projects. Purpose of the study; It is to present the analysis of the opportunities and risks that SWFs may encounter when investing in infrastructure projects and to obtain up-to-date data by researching international sources, since there are not very few scientific studies in the Turkish literature regarding the investments of SWFs in infrastructure projects.