Halkla ilişkiler mesleğinin seçimine yönelik kişisel ve mesleki eğilimler: Halkla ilişkiler bölümü üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Personal and professional tendencies in choosing the public relations profession: A research on university students of the public relations department
- Tez No: 804089
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Özel ve tüzel kişilerin iletişim haklarını, en etkin şekilde kullanmalarını sağlayan halkla ilişkiler, en temelde anlamak ve anlatmak üzere, insanı konu almakta ve tüm faaliyetlerini insan faktörü üzerinden tasarlamaktadır. Bu sebeple hem halkla ilişkileri gerçekleştiren hem de halkla ilişkilerin bütün uygulamalarının hedef unsuru olan 'insan'ın özellikleri önem taşımaktadır. Nitekim halkla ilişkiler işlevini, en ideal haliyle hayata geçirecek ve halkla ilişkilere hak ettiği itibarı kazandıracak en önemli değer onun insan kaynağıdır. Bu noktada halkla ilişkiler uygulayıcılarının ve uygulayıcı adaylarının mesleki bilgileri ve tecrübelerinin yanında kişilik özellikleri de önem kazanmaktadır. Bu çalışmada halkla ilişkileri lisans düzeyinde tercih etmiş olan uygulayıcı adaylarının, mesleki yönelimlerinde belirleyici olan etmenler ile onların mesleki vizyonlarını yansıtan, halkla ilişkileri anlamlandırıp konumlandırmalarında temel teşkil eden uygulayıcı rol algıları, kişilik özellikleri üzerinden araştırılmaktadır. Çalışmanın amacı, halkla ilişkiler üç ve dördüncü sınıf öğrencilerinin cinsiyet, sınıf ve üniversite türü ile Enneagram kişilik tipi ve merkezlerine göre uygulayıcı rol algılarının nasıl değişkenlik gösterdiğinin incelenmesidir. Alan araştırması yöntemi ile yapılan çalışmanın veri toplama aracı olarak Benita Steyn'in halkla ilişkiler uygulayıcı rolleri üzerine yaptığı çalışmalar ve Enneagram modeli temelinde oluşturulmuş online anket formu kullanılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde katılımcıların halkla ilişkileri tercih etmelerinde psikolojik ve kişisel etmenlerin büyük oranda belirleyici olduğu görülmüştür. Bu sonuç katılımcıların çoğunlukla, gerçekleştirmeye aday oldukları halkla ilişkileri, kişilik özellikleri ile uyumlu nitelikleri üzerinden, bilinçli bir yönelimle tercih ettiklerini göstermektedir. Bununla birlikte Enneagram tiplerine göre, mesleki vizyonlarını yansıtan uygulayıcı rollerine yönelik algılarında farklılaşma olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçları, katılımcıların halkla ilişkiler uygulayıcı rollerine yakınlıklarının cinsiyet, sınıf, üniversite türü ve Enneagram kişilik tipine göre anlamlı şekilde değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Public relations, which enable individuals and legal entities to use their communication rights in the most effective way, focuses on human beings and designs all its activities based on the human factor, primarily to understand and explain. Therefore, the characteristics of the 'human' are significant for both those who conduct public relations and for the target audience of all public relations practices. As a matter of fact, the most important value that will bring the function of public relations to life in its ideal form and give it the deserved reputation in public relations is its human resources. At this juncture, besides the professional knowledge and experience of public relations practitioners and practitioner candidates, personality traits also gain importance. In this study, the factors that determine the professional orientation of the practitioner candidates who have chosen public relations at the undergraduate level and their practitioner role perceptions that reflect their professional vision, which form the basis for understanding and positioning public relations, are investigated through their personality traits. The aim of the study is to examine how the practitioner role perceptions of third- and fourth-year public relations students vary according to gender, class and university type, as well as their Enneagram personality type and centers. The study, conducted using the field research method, used Benita Steyn's studies on public relations practitioner roles and an online survey form created based on the Enneagram model as a data collection tool. As a result of the research, it was seen that psychological and personal factors were largely determinative in the participants' preference for public relations. This result shows that the majority of the participants prefer public relations with a conscious orientation due to their qualities compatible with personality traits. Additionally, it was observed that there was a differentiation in the perceptions of the participants regarding the roles of practitioners reflecting their professional visions, according to the Enneagram types. The study results have shown that the participants' proximity to the roles of public relations practitioners varied significantly according to gender, class, university type and Enneagram personality type.