Basîrî-yi Bağdâdî'nin Münâzaratü'l-cevâhir li-meserreti'l-havâtir adlı eseri [Metin-inceleme-tercüme]
Basîrî-yi Baghdâdî's titled work Münazaratü'l- cevâhir li-meserreti'l havâtir
- Tez No: 804087
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın konusunu. XV/ XVI.Yüzyıl şairlerinden olan Basîrî'nin Münâzaratü'l-cevâhir li-meserreti'l-havâtir adlı mesnevisinin tenkitli neşri, metnin incelenmesi ve eserin Türkçe'ye tercüme edilmesi oluşturmaktadır. Çalışmamız bir giriş ve dört ana başlıktan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Basîrî'nin yaşadığı dönemin siyasi ve edebi durumuna değinilmiştir. Birinci bölümde klasik kaynaklarda, şair ile ilgili yakın zamanda yapılmış çalışmalarda ve üzerinde çalıştığımız Münâzaratü'l-cevâhir li-meserreti'l-havâtir adlı eserinde şair hakkında elde ettiğimiz bilgiler değerlendirilerek hayatı, eserleri ve edebi kişiliği ele alınmıştır. İkinci bölümde Münâzaratü'l-cevâhir tanıtılarak kısa özetine yer verilmiştir. Ardından mesnevi, münazara ve cevâhirnâmelere değinildikten sonra Münâzaratü'l- cevâhir'in tür ve şekil özellikleri, eserde geçen özel isimler, yer adları, ayet, hadis ve diğer iktibaslar ile dil özellikleri ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde Münâzaratü'l cevâhir'in nüshaları tanıtıldıktan sonra tenkitli metnin oluşturulmasında izlenen yönteme değinilmiştir. Dördüncü bölümde eserin tenkitli metnine ve Türkçe tercümesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Basiri's masnawi, titled Münâzaratü'l-cevâhir li-meserreti'l havâtir. Basiri was a poet lived in 16th and 17th centuries. This thesis offers the critical publication of the masnavi, the analysis of the text, and the translation of the work into Turkish. The study consists of an introduction and four main titles. The introduction explains the political and literary situation of the period in which Basîrî lived. The first part investigates his life, works and literary personality were discussed. The second part introduces Basiri's text in Persian, Münâzaratü'l-Cawahir, and gives its summary. The text is examined by considering names, places, verses from Qur'an, hadiths and other quotations and language features, in addition certain works related its two genres: debate/münazara and jewelry/cevahirname. The third chapter presents the method followed in the creation of the critical text. The last chapter gives the critical edition of the text and its Turkish translation.