Dijital ekonominin vergilendirilmesi ve vergi denetimi sorunları kapsamında dijital hizmet vergisi
Taxing the digital economy and the digital services tax within the scope of tax auditing issues
  1. Tez No: 804095
  2. Yazar: ALEYNA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki (BİT) yaşanan gelişmeler ekonomiyi önemli bir dönüşüme sokmuş ve yeni bir kavram olarak dijital ekonomi kavramı ortaya çıkmıştır. Ancak her geçen gün hızla gelişen ve önemi artan dijital ekonomi bazı sorunları bünyesinde bulundurmaktadır. Ve en önemli dezavantajını vergilendirilmesindeki sorunlar oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra ülkelerin vergi sistemlerinde yer alan mevcut vergilendirme kuralları ise dijital ekonomi açısından yetersiz kalmaktadır. Dijital ekonominin vergi denetimi de önemli bir husus olup sorunlar da esas olarak vergilendirmesinde yaşanan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Dijital ekonominin vergilendirilmesi hususu son zamanlarda hem uluslararası kuruluşların hem birçok ülkenin çözüme ulaştırmayı hedeflediği bir olgu olup çözüme ulaştırabilmek için küresel ve ulusal çalışmalar devam etmektedir. Çalışmanın amacı öncelikle dijital ekonominin vergilendirilmesine ve denetimine ilişkin sorunları açıklamak; akabinde ise dijital ekonominin vergilendirilmesine ilişkin yapılan uluslararası çalışmalar ile vergilendirme sorunlarına çözüm yolu olarak görülen Dijital Hizmet Vergisi uygulamalarını bazı Avrupa ülkeleri ve Türkiye açısından incelemek; sonrasında ise dijital ekonominin vergilendirmesine yönelik çözüm önerisinde bulunmaktır. Çalışma sonucunda OECD ve AB'nin dijital ekonominin vergilendirilmesine ilişkin çalışmaların henüz öneri niteliğinde kaldığı ve ülkelerin tek taraflı olarak dijital hizmet vergisini uyguladıkları tespit edilmiş olmakla birlikte, dijital ekonomide etkin bir vergilendirmenin söz konusu olabilmesi için uluslararası bir iş birliği çerçevesinde küresel kuruluşlarca oluşturulacak bir vergilendirme rejiminin ortaya konulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent developments in information and communication technologies (ICT) have led to a significant transformation of the economy, resulting in the emergence of a new concept known as the digital economy. The digital economy is rapidly evolving and gaining importance, but its most significant disadvantage is the challenges it poses in terms of taxation. Additionally, the existing tax rules in many countries are inadequate to address the unique characteristics of the digital economy.The effective auditing of the digital economy is also a significant concern, with issues of oversight primarily stemming from taxation challenges. Taxation of the digital economy has become an issue that many international organizations and countries are seeking to address through both global and national efforts. The purpose of this work is primarily to explain the issues related to taxing and auditing the digital economy; furthermore, to analyze from the perspective of some European countries and Turkiye the international studies on taxing the digital economy, as well as the implications of the Digital Services Tax, which is considered the solution to taxing issues; then, to propose a solution to the taxing of the digital economy. The study concludes that the OECD and the EU have yet to offer concrete proposals for the taxation of the digital economy, and many countries have unilaterally implemented digital service taxes. However, the study emphasizes that effective taxation of the digital economy requires a global taxation regime established by international organizations working collaboratively.