Tarihî ve edebî figür olarak Malinçe (Doña Marina) ve temsilleri
Malinche (Doña Marina) as a historical and literary figure, and her representations
- Tez No: 804099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARíA JESúS HORTA SANZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, Tarih, Western Linguistics and Literature, Translation and Interpretation, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışması, Meksika'nın 1519-1521 yıllarında İspanyollar tarafından ele geçirilişinde önemli rol oynayan Malinçe (Doña Marina) karakterinin tanıtmayı amaçlamaktadır. Malinçe; Doña Marina, Marina ve Malinalli gibi pek çok şekilde adlandırılmış çok yönlü bir karakterdir. İspanyollar ve Meksikalılar arasında çevirmen ve aracı olmasının yanı sıra melezliğin (mestizaje) annesi olarak da bilinmektedir ve Meksika kimliğinin oluşmasında da önemli bir payı bulunmaktadır. Tarihî kaynaklarda bahsi geçen Malinçe aynı zamanda tiyatro, şiir, öykü ve romanlarda edebî figür olarak yer almış ve pek çok esere de konu olmuştur. Tezin kapsamı, Malinçe'nin tarihî bir figür olarak tanıtılmasından sonra temsilleri, Meksika kimliğinin oluşumundaki rolü ve edebî figür olarak alımlanması olarak belirlenmiştir. Türkiye'de üzerinde çalışılmamış ve pek tanınmayan Malinçe, tarihî bir figür olarak tanıtıldıktan sonra Malinçe'nin baş karakter olarak yer aldığı edebî eserler incelenecektir ve Malinçe'nin edebî figür olarak bir panoraması sunulacaktır. Hem Meksika tarihinde ve edebiyatında yer edinmiş hem de İspanyol kaynaklarında bahsi geçen Malinçe üzerine yapılan bu araştırmanın, Malinçe karakterini Türk okurlarına ve literatürüne tanıtacak bir eser olmasıyla birlikte konuya ilgi duyanlar için yararlı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce the character of Malinche (Doña Marina), who played an important role in the Conquest of Mexico by Spaniards in 1519-1521. Malinche (Doña Marina) is a versatile character named in many ways such as Marina and Malinalli. In addition to being a translator and mediator between Spaniards and Mexicans, she is also known as the mother of mestizo (mestijaze) and she has an important role in the formation of Mexican identity. Malinche, mentioned in historical sources, has also been a literary figure in theatre, poetry, story and novels and she has been the subject of many works. The scope of the thesis is determined as her representations, her role in the formation of Mexican identity and the perception as literary figure after the introduction of Malinche as a historical figure. After introducing Malinche as an historical figure, the literary texts on which Malinche represented as a protagonist will be examined and the panorama of Malinche as literary figure will be presented. I expect that this study about Malinche, who has been mentioned both in Mexican history and literature, and in Spanish sources, will be useful for those interested in the subject. I assume that it will an informative work to introduce Malinche to Turkish readers and literature.