Milli mücadele karşısında Ahmet Anzavur'un faaliyetleri
Activities of Ahmet Anzavur in the face of
  1. Tez No: 804119
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ahmet Anzavur İsyanı Milli Mücadele tarihimizin en geniş kapsamlı ve en büyük isyanıdır. Bu isyanın başlaması, genişleme ve büyümesinde hem iç hem de dış faktörlerin rolü olduğu görülmektedir. Dış faktör olarak karşımıza İngiltere devleti çıkmaktadır. İngiltere, İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizinin güvenliğini sağlamak ve kontrolü altında tutmak için Ahmet Anzavur İsyanı'nı desteklemiştir. İç faktör olarak da Damat Ferit Paşa ve Milli Mücadele aleyhtarı cemiyetler Ahmet Anzavur İsyanı'nı Milli Mücadele karşısında varlıklarını devam ettirebilmek için kullanmışlardır. Ahmet Anzavur'un 1.İsyanı 1 Ekim 1919-25 Kasım 1919 tarihleri arasında, 2.İsyanı ise 16 Şubat 1920-16 Nisan 1920 tarihleri arasında yaşanmıştır. Çerkes Ethem komutasındaki Kuva-yı Seyyare birlikleri, Kazım Özalp komutasındaki 61. Tümen ve diğer Kuva-yı Milliye birliklerinin gayretleri sonucunda Ahmet Anzavur İsyanı bastırılmıştır. Ahmet Anzavur bir müddet sonra, İstanbul Hükümeti tarafından Kuva-yı İnzibatiye bünyesinde kurulan Adapazarı Kuva-yı Muhammediye ordusu kumandanlığına getirilmiştir. Adapazarı bölgesindeki hareketinde de başarısız olan Ahmet Anzavur daha sonra memleketi olan Biga'ya geri dönmüştür. 16 Nisan 1921 tarihinde Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı Adliye köyü civarında, Yeniçiftlik köyünden Mehmet Efe ve Çingene Ali çetesi tarafından öldürümüştür. Mezarı Biga'nın Cihadiye köyündedir.
Özet (Çeviri)
The revolt of Ahmet Anzavur is the most comprehensive and the greatest revolt of our national struggle history. It is obuious that both internal and external factors played a role in the initiatren, expansion and growth of this rebellion. We can see England as an external factor. England supported the rebellion to secure and control the straits of İstanbul and Dardanelles and Marmara Sea. As an internal factor, Damat Ferit Pasha and the societies that were harmful to the national existence used the rebellion to maintain their existence in the face of the national struggle. The first rebellion took place between October 1 and November 25, 1919 and the second one occurred between February 16- April 16, 1920. As a result of the efforts of the Kuva-yı Seyyare troops under the command of Circassian Ethem, the 61 st Division under the command of Kazım Özalp and the other Kuva-yı Milliye units, the rebellion was appointed as the commander of the Kuva-yı Muhammediye army, which was established with in the Kuva-yı İnzibatiye. Ahmet Anzavur who also failed in his movement in Adapazarı region later returned to his hometown, Biga. He was killed near Adliye village of Biga district of Çanakkale province by Mehmet Efe and gypsy Ali gang from Yeniçitlik village. His grave is in the Cihadiye village of Biga.