Erken gebelikde plazma kisspeptin düzeyinin abortus, abortus imminens, ektopik gebelik ve saplıklı gebeliği ayırt etmedeki rolü
The role of plasma kisspeptin level in early pregnancy in differentiating abortion, abortus imminens, ectopic pregnancy and pernicious pregnancy
- Tez No: 804120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Beta insan koryonik gonadotropin (β-hCG) en yaygın kullanılan gebelik biyobelirteci olup ancak, tek bir ölçüm düşük teşhisi için sınırlı değerdedir. Bu nedenle β-hCG'ye yeni biyobelirteçlerin eklenmesi sağlıklı gebelik tahmin etme yeteneklerini geliştirebilir. Bu çalışmada farklı erken gebelik tiplerinde trofoblastik invazyon ile ilgili bir biyobelirteç olan serum kisspeptin düzeylerinin ayırtedici rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 15.06.2022-30.04.2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş prospektif bir klinik gözlemsel çalışmadır. Çalışmaya toplam 180 olmak üzere 40 ektopik gebelik, 46 missed abortus, 44 abortus imminens ve 50 sağlıklı gebelik dahil edildi. Hastalardan venöz 5 cc kan alınarak örnekler 3500 devirde 10 dakika santrifüj edilerek eppendorf tüplerine konularak analiz yapılana kadar -80 °C derece ortamda saklandı. Daha sonra örnekler laboratuvar ortamında elisa yöntemi ile Human Kisspeptin1(KISS1) Elisa kiti kullanılarak plazma kisspeptin düzeyi çalıştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda kisspeptin değeri ektopik gebelik grubunda 127,66 ng/l (3,26-1743,4), missed abortus grubunda 437,2 ng/l (1,34-1912,2), abortus imminens grubunda 656,6 ng/l (18,26-1971,27) ve sağlıklı gebelik grubunda 837,9 ng/l (14,4- 1981) olup istatistiksel anlamlı fark gösterdiği (p=0,004) saptandı. Aynı zamnda serum kisspeptin düzeylerinin ektopik gebelik ve abortus imminens (p=0,008), ektopik gebelik ve sağlıklı gebelik (p=0,003), missed abortus ve abortus imminens (p=0,034) ile missed abortus ve sağlıklı gebelik grupları (p=0,015) arasında istatistiksel anlamlı farklılık gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Beta human chorionic gonadotropin (β-hCG) is the most commonly used pregnancy biomarker; however, a single measurement has limited value for diagnosing early pregnancy pathologies. Therefore, the addition of new biomarkers to β-hCG may enhance the ability to predict healthy pregnancies. This study aimed to evaluate the discriminative role of serum kisspeptin levels, a biomarker related to trophoblastic invasion, in different early pregnancy pathologies. Materials and Methods: This prospective clinical observational study was conducted at the SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, between 15.06.2022 and 30.04.2023. The study included a total of 180 participants, consisting of 40 ectopic pregnancies, 46 missed abortions, 44 threatened abortions, and 50 healthy pregnancies. Venous blood samples (5 cc) were collected from the patients and stored at -80°C until analysis after centrifugation at 3500 rpm for 10 minutes. Subsequently, plasma kisspeptin levels were determined using the Human Kisspeptin 1 (KISS1) Elisa kit through the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method in the laboratory. Results: In our study, the kisspeptin levels were found to be statistically significant (p=0.004), with values of 127.66 ng/l (3.26-1743.4) in the ectopic pregnancy group, 437.2 ng/l (1.34-1912.2) in the missed abortion group, 656.6 ng/l (18.26-1971.27) in the threatened abortion group, and 837.9 ng/l (14.4-1981) in the healthy pregnancy group. Additionally, statistically significant differences in serum kisspeptin levels were observed between the ectopic pregnancy and threatened abortion (p=0.008), ectopic pregnancy and healthy pregnancy (p=0.003), missed abortion and threatened abortion (p=0.034), and missed abortion and healthy pregnancy (p=0.015) groups.