Kira ilişkisinin devri
Transfer of the lease relationship
  1. Tez No: 804134
  2. Yazar: MELTEM YOKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kira ilişkisinin devrini konu alan TBK m. 323 hükmünde, kiracının kiraya verenin yazılı rızasını almadıkça, kira ilişkisini başkasına devredemeyeceği düzenlenmiştir. Hükmün devamında ise işyeri kiraları bakımından bir ayrıma gidilerek işyeri kiralarında kiraya verenin haklı bir sebep bulunmaksızın devre rıza vermekten kaçınamayacağı düzenlenmiştir. TBK m. 323 f. 2 hükmünde kira ilişkisinin devri halinde meydana gelen hukuki sonuçlar genel hatlarıyla düzenlenmiştir. Anılan hükme göre, kira ilişkisi kendisine devredilen kişi, kiracının yerine geçer ve devreden kiracı, kiraya verene karşı borçlarından kurtulur. TBK m. 323 f. 3 hükmünde ise müteselsil sorumluluk haline yer verilmiştir. Bahsi geçen hükme göre, işyeri kiralarında devreden kiracı, devralan kiracıyla birlikte kira sözleşmesinin bitimine kadar ve en fazla iki yıl süreyle borçlardan müteselsilen sorumludur. Bu çalışmada TBK m. 323 hükmünün amacı, uygulama alanı, uygulama şartları, kira ilişkisinin devrinin meydana getirdiği hukuki sonuçlar, diğer hukuki kurumlar ile benzerlik ve farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Transfer of the lease relationships is regulated by Article 323 of the Turkish Code of Obligation, which states that the tenant can not transfer the lease relationships unless the lessor gives written consent. The provison further states that business lease agreements have an exception: lessors cannot avoid giving consent to the transfer of business lease agreements if there is a fair cause for the transfer. The Turkish Code of Obligation, Article 323 Part 2, regulates the legal consequences that arise from the transfer of the lease agreement. According to the said article, the person who inherited the lease contract via transfer replaces the tenant, and the tenant who transferred the contract gets out of debt that is caused by the contract. In the provisions of Article 323 Part 3 of the Turkish Code of Obligation, joint liability is included. According to the said part, in business lease agreements, the tenant that transferred the agreement and the new tenant have joint liability for the debts until the agreement ends, which is at most 2 years. The purpose, application area, and application conditions of Turkish Code of Obligation Article 323, along with the legal consequences of the transfer of the lease relationship, as well as its similarities and differences with other legal institutions, were examined in this study.