Kira ilişkisinin devri
Transfer of the lease relationships
- Tez No: 1019509
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ERLÜLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Kira sözleşmesi, Borçlar Hukukunda en sık karşılaşılan sözleşme türlerinden biri olup, taraflar arasında sürekli bir borç ilişkisi kurması bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Bu sözleşmenin süreklilik arz eden yapısı, yalnızca kurulduğu anda değil, devam ettiği süreç boyunca da hukuki sonuçlar doğurmasına neden olmaktadır. Günümüzde ekonomik koşulların değişmesi, kira bedellerindeki artışlar ve kira ilişkilerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çoğalması, kira sözleşmesine ilişkin düzenlemelerin uygulamadaki önemini artırmıştır. Bu çerçevede kira ilişkisinin devri, sözleşmenin devamlılığını sağlayan ve tarafların değişen koşullara uyum göstermesine imkân tanıyan önemli bir hukuki mekanizma olarak öne çıkmaktadır. Kira ilişkisinin devri, kiracının sözleşmeden doğan hak ve borçlarını üçüncü bir kişiye devretmesi suretiyle sözleşmenin yeni kiracı ile devam etmesini sağlamaktadır. Bu durum, sözleşmenin sona erdirilmesine gerek kalmaksızın taraf değişikliğine imkân tanırken, kiraya verenin menfaatlerinin korunması amacıyla belirli şartlara bağlanmıştır. Bu kapsamda kiraya verenin rızasının aranması ve yeni kiracının sözleşmeye uygun davranma kapasitesi önem taşımaktadır. Türk Borçlar Kanunu'nun 323. maddesinde düzenlenen bu kurum, sözleşmenin devrine ilişkin genel hükümlerle bağlantılı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma kapsamında, Türk Borçlar Kanunu'nun 323. maddesinde düzenlenen kira ilişkisinin iradi devri ele alınmış; Türk Borçlar Kanunu'nun 310. maddesi kapsamında düzenlenen kanundan kaynaklanan kiraya veren değişikliği ise çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu doğrultuda,TBK m.323 kapsamında kira ilişkisinin iradi devri; hukuki niteliği, şartları ve sonuçları bakımından incelenmiş; konu, mevzuat, doktrin ve güncel içtihatlar ışığında değerlendirilerek hem teorik hem de uygulamaya yönelik sonuçlara ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The lease agreement is one of the most commonly encountered types of contracts in the law of obligations and holds a significant place due to its nature of establishing a continuous legal relationship between the parties. This continuous nature causes the contract to produce legal consequences not only at the time of its formation but also throughout its duration. In recent years, changing economic conditions, increases in rental prices, and the growing number of disputes arising from lease relationships have enhanced the practical importance of regulations concerning lease agreements. In this context, the transfer of the lease relationship emerges as an important legal mechanism that ensures the continuity of the contract and allows the parties to adapt to changing circumstances. The transfer of the lease relationship enables the tenant to transfer the rights and obligations arising from the lease agreement to a third party, allowing the contractual relationship to continue with the new tenant without terminating the contract. While this allows a change of parties without ending the agreement, it is subject to certain conditions in order to protect the interests of the lessor. In this respect, the consent of the lessor and the new tenant's capacity to comply with the contract are of particular importance. Regulated under Article 323 of the Turkish Code of Obligations, this institution should be evaluated in connection with the general provisions governing the assignment of contracts. This thesis examines the voluntary assignment of the lease relationship as regulated under Article 323 of the Turkish Code of Obligations, while excluding from its scope the statutory substitution of the lessor governed by Article 310 of the Turkish Code of Obligations. Accordingly, the voluntary assignment of the lease relationship under Article 323 of the Turkish Code of Obligations is analyzed with respect to its legal nature, requirements, and legal consequences. The subject is examined in the light of the applicable legislation, legal doctrine, and recent case law, with the aim of providing both a theoretical and a practice-oriented analysis.