Sosyal politika bağlamında Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün Suriyeli göçmenlere yönelik uygulamaları
Applications of the General Directorate of Migration Management towards Syrian migrants in the context of social policy
- Tez No: 804137
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu tez Çalışmasında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, daha sonra değişen adıyla Göç İdaresi Başkanlığının Ülkemizde Geçici Koruma Altında Bulunan Suriyeli Göçmenlerin karşılaştıkları ve sosyal politika alanına giren sorunlarının çözümüne dair gerçekleştirdiği faaliyetler ve sonuçlarının bir incelenmesi yapılmaktadır. Toplumlar ve devletler üzerinde iktisadi, sosyal, kültürel, siyasi ve demografik açılardan büyük tesirler bırakan göçler, geçmişte olduğu gibi günümüzde de Tüm Dünya'nın en önemli meselelerinden biri olma özelliğini devam ettirmektedir. Türkiye gerek coğrafi ve gerekse stratejik konumu itibariyle hem göç alan, hem göç veren ve hem de göç yollarında transit bir ülke olması nedeniyle daima göç ve göçmen olgusuyla birlikte yaşamış, göç tecrübesi oldukça yüksek olan bir ülkedir. Arap Baharının etkisiyle Komşumuz Suriye'de başlayan iç karışıklıkların süratle büyük bir iç savaşa dönüşmesiyle birlikte Dünya Göç Tarihinde eşine az rastlanır bir göç akımının hedefi haline gelen Türkiye insani bir yaklaşımla uyguladığı Açık kapı politikası sonucunda 4 milyona yakın Suriyeli Göçmen ülkemize sığınmıştır. Göç hadiselerinin doğal sonuçları olarak, Suriyeli Göçmenler de ülkemizde Sosyal Politikanın ilgi alanına giren bazı sorunlarla karşılaşmışlardır. Türkiye Bu Büyük Göç Vakıasını yönetebilmek için, Uluslararası Göç Mevzuatı ve Ülke Şartlarını da göz önünde bulundurarak yaptığı Kanuni, İdari ve Kurumsal düzenlemeler ile Yabancılar Uluslararası Koruma Kanunu ve bu kanun gereği kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğünü devreye sokmuştur. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, birçok Milli ve Milletlerarası Kurum ve Kuruluş ile işbirliği halinde Suriyeli Göçmenlerin sorunlarını gidermede önemli faaliyetler gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis ,the activities and results of the General Directorate of Migration Management, later renamed the Directorate of Migration, regards the solution of the problems faced by Syrian immigrants under temporary protection in our country and which fall into the field of social policy,are examined. Immigration, which has had great effects on societies and states in terms of economic, social, cultural, political and demographic aspects, continues to be one of the most important issues of the whole World to day as it was in the past Türkiye is a country that has always lived together with the phenomenon of migration and immigrants and has a very high migration exprience, due to its geographical and strategic location, as it is a country that both receives and sends immigrants and is a transit country on themigration routes. With the effect of the Arab Spring, the internal turmoil that started in our neighbor Syria quickly turned into a major civil war, and Türkiye, which became the target of an unprecedented migration flow in the History of World Migration, has taken refuge in our country as a result of the ope door policy it has implemented with a humanitarian approach As a naturel consequence of the Migration Events, Syrian immigrants have encountered some problems that are in the field of social policy in our country In order to manage this great immigrations case, Türkiye has put into effect the law on international protection of foreigners and the general directorate of migration management established in accordance with this law, with the legal, administrative and institutional arrangements it has made, take into account the international migration legislation and country conditions General Directorate of Migration Management has carried out important activities in solving the problems of Syrians Migrants in cooperation with many national and international institutions and organizations