Covid-19 salgın sürecinde uygulanan zorunlu uzaktan eğitimin ilk okuma-yazma öğretimine etkisi
The effect of mandatory distance education on primary read and write education during the Covid-19 epidemic
  1. Tez No: 804160
  2. Yazar: MUHARREM EKREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bütün dünyada yaşanılan ve esasında bir kriz olarak nitelendirilebilecek covid-19 salgını sonucunda toplumsal hareketler kısıtlanmış ve hayat durma noktasına gelmiştir. Toplumsal hayatın bütün hücrelerine yayılan ve onları olumsuz etkileyen covid-19 salgını eğitimi de önemli derecede etkilemiştir. Çözüm olarak,“uzaktan eğitim sistemi”neredeyse tüm dünyada uygulamaya başlanan bir yöntem olmuştur. Bu araştırmada, covid-19 salgını sonucu ortaya çıkan zorunlu uzaktan eğitimin ilk okuma yazma öğretimine etkisini ilkokul birinci sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre incelemek hedeflenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi ve buna bağlı olarak durum çalışması (betimsel) deseni tercih edilmiştir. Çalışmada örneklem yöntemi olarak tipik durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde Tunceli il merkezi ve ilçelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullarda görev yapan birinci sınıf öğretmenleriyle; araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve sonuçları çalışma kapsamında tartışılıp, yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, uzaktan eğitimle ilk okuma yazma öğretiminin akademik anlamda başarılı sayılabileceği ancak sosyal ve duygusal anlamda bu yöntemin uygun bir yöntem olamayacağı, bu yönünün çok eksik kaldığı; sosyoekonomik durum ve coğrafi şartlar nedeniyle oluşan fırsat eşitsizliğinin süreci olumsuz olarak çok fazla etkilediği, öğrencilerin uzaktan eğitime erişim sağlayabilmesi için gerekli altyapı ve donanıma kavuşturulması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
As a result of the covid-19 epidemic, which is experienced all over the world and can be described as a crisis, social movements have been restricted and life has come to a standstill. The covid-19 epidemic, which spread to all cells of social life and negatively affected them, also affected education very significantly. As a solution, the“distance education system”has been a method that has been started to be implemented almost all over the world. In this research, it is aimed to examine the effect of compulsory distance education, which emerged as a result of the covid-19 epidemic, on primary literacy teaching according to the views of primary school first grade teachers. In the study, the qualitative research method and accordingly case study (descriptive) design were preferred. The typical case sampling method was used as the sampling method in the study. The datas were collected from first grade teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center and districts of Tunceli in the 2020-2021 academic year by using a semi-structured interview form prepared by the researcher. The collected data were analyzed by content analysis method and the results were discussed and interpreted within the scope of the study. According to the results obtained in the research, the first literacy teaching with distance education can be considered successful in academic sense, but this method cannot be an appropriate method in social and emotional terms, and this aspect is very lacking; It was concluded that the inequality of opportunity due to socioeconomic status and geographical conditions affected the process negatively, and the necessary infrastructure and equipment should be provided for students to access distance education.