Negotiating development among unequals: Turkey and the European Economic Community, 1960–1980
Eşit olmayanlar arasında kalkınmanın müzakaresi: Türkiye ve Avrupa Ekonomik Topluluğu, 1960–1980
  1. Tez No: 804161
  2. Yazar: ARDA OZANSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMUEL JOHN HIRST
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tez, daha önce incelenmemiş birincil kaynakları ve ilgili teorik literatürü inceleyerek Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ile Türkiye arasındaki Ortaklık ilişkisinin gidişatını analiz etmektedir. Tez, Ortaklık, Avrupa'nın ticaret politikalarına ve Soğuk Savaş dönemindeki gelişmeler hakkındaki literatüre genel bir bakış sağladıktan sonra, 2. Dünya Savaşı sonrası uluslararası ticareti ve bu ticarette AET ile Türkiye'nin yerini incelemektedir. Tezde öncelikle AET belgelerinden yararlanılmakta ve Ortaklığın ilk aşamalarının, özellikle Türkiye'nin Soğuk Savaş'taki jeopolitik önemi ve müzakerelerdeki Yunanistan ile paralelliği sürdürme çabaları gibi siyasi faktörler tarafından yönlendirildiği öne sürülmektedir. Ancak daha sonraki aşamalarda, benzer tavizlerin sadece Yunanistan'a değil, aynı zamanda bazı gelişmekte olan ülkelere de verilmesiyle Türkiye'ye verilen tavizler aşınmaya başlamıştır. 1970'lerde Türkiye'de kötüleşen ekonomik koşullar, Türkiye'yi AET'den daha fazla taviz talep etmeye yöneltmiştir. AET kendi içinde Türkiye'nin taleplerinin makul olduğunu kabul etmiş olsa da, anlamlı tavizler vermekten kaçınmıştır. Giderek artan bu görüş ayrılığı, Türkiye'nin Ortaklığı önce sağ, sonra sol eğilimli bir hükümet tarafından iki kez askıya almasına yol açmıştır. Ortaklığın ekonomik temelleri üzerindeki anlaşmazlıklar, Ortaklığın başlangıçta temel hedef olarak ilan edilen Türkiye'nin kalkınmasına destek olma konusundaki çekiciliğini kaybettiğini ortaya koymaktadır. Teorik bir bakış açısından tez, hükümetler arası ekonomik müzakerelerin kalkınma politikalarıyla nasıl örtüştüğünü incelemek için Ortaklığın etkili bir örnek teşkil ettiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the trajectory of the Association relationship between the European Economic Community (EEC) and Turkey by examining previously unexamined primary sources and relevant theoretical literature. After providing an overview of the literature on the Association, Europe's trade policies, and development during the Cold War, it examines post-war international trade and the place of the EEC and Turkey in it. The dissertation draws primarily on EEC documents and suggests that the initial stages of Association were driven mostly by political factors, especially Turkey's geopolitical importance in the Cold War and efforts to keep parallelism with Greece. In later stages, however, the concessions provided to Turkey started to erode as similar concessions were provided not only to Greece but also to a number of developing countries. Worsening economic conditions in Turkey in the 1970s led Turkey to request more concessions from the EEC. While the EEC internally acknowledged that Turkey's requests were reasonable, it refrained from making meaningful concessions. This increasing divergence of positions led Turkey to suspend the Association not once but twice, first by a right-leaning and then by a left-leaning government. Disagreements over the economic foundations of the Association reveal that the Association had lost its attraction as support for Turkey's development, an idea that was originally proclaimed as its core objective. From a theoretical perspective, the dissertation suggests the Association provides an effective case to study how intergovernmental economic negotiations have overlapped with development politics.