Mağaza atmosfer faktörlerinin satın alma davranışı üzerindeki etkileri: Giyim sektörü açısından Türkiye ve Gürcistan karşılaştırması
Store atmosphere consumer buying behavior of shopping effect: Both Turkey and Georgia in the stores sector research
- Tez No: 804170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Son yıllarda pazarlama dünyasının değişmesiyle birlikte perakende alanında pazarlama faaliyetlerinin tanımı genişlemiştir. Giyim sektöründe tüketicilerin hizmet aldığı ve tanımlayabildiği mağazalar ve mağazaların atmosferik özelliklerinin öne çıkması, markaları deneyimlemesi, satın alma davranışlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Hazır giyim perakendeciliğinin son yıllarda hızla gelişmesi insanların mağaza atmosferine verdikleri önemin artmasına neden olmuştur. Bu çalışmada mağaza atmosfer faktörlerinin satın alma davranışı üzerindeki etkileri giyim sektörü ele alınarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye ve Gürcistan'da faaliyet gösteren giyim sektöründeki mağazaların atmosfer düzenlerinin incelenmesi ve mağaza atmosferilerinin satın alma davraşı üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını belirlemek de çalışmamızın amaçları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the change in the marketing world in recent years, the definition of marketing activities in the retail field has expandedIn the clothing sector, the atmospheric features of the stores and stores that consumers receive service from and can identify, experience brands, greatly affect their purchasing behavior. The rapid development of ready-to-wear retailing in recent years has led to an increase in the importance people attach to the store atmosphere. In this study, it is aimed to determine the effects of store atmosphere factors on purchasing behavior by considering the clothing sector. In this study, it is aimed to examine the atmosphere patterns of the stores in the clothing sector operating in Turkey and Georgia and to compare the effects of store atmospheres on purchasing behavior. Also, determining customers' shopping habits is among the objectives of our study.