Postmodernizm bağlamında gösterişçi yaşam tarzının sosyal medya üzerinden inşası: Instagram örneği
Construction of a pretentious lifestyle in the context of postmodernism through social media: The example of Instagram
- Tez No: 804171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ŞİMŞEK İŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tüketim pratiklerinin farklılaşması, ihtiyaçların karşılanacağı tüketimden ziyade kişileri sürekli olarak daha fazlasına yönlendirmektedir. Bu sebeple bireylerin kendilerini diğer kişilere ispat etme, statülerini gösterme, saygınlık kazanma, takdir edilme amacıyla tükettikleri lüks ürün ve eşyaları“teşhir”yoluyla sergilemeleri olan gösterişçi tüketim pratikleri giderek artmaktadır. Dünya genelinde internet kullanımının yaygınlaşması, sosyal medya araçlarının daha fazla görünür olmasını ve farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmasını da beraberinde getirmiştir. Bu anlamda sosyal medya, bireylerin gösterişçi tüketim faaliyetlerini sergileyebilecekleri en uygun mecralardan birini temsil etmektedir. Bu şekilde bireyler hayatlarını diğerlerine rahatlıkla teşhir etme imkânına kavuşmuştur. Çalışmada postmodernizm bağlamında gösterişçi tüketim pratiklerinin Instagram'daki örnekleri incelenmiştir. Bu bağlamda Influencerların bir şeyleri ispat etme, saygınlık ve prestij kazanma amacıyla paylaştıkları lüks ürünlerin Instagram'da ne şekilde sergilendiği ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Veblen'in gösterişçi tüketim kavramının günümüzde dijitalleşmenin de etkisiyle sosyal platformlara taşındığını ve bunun en belirgin örneklerinden birinin de Instagram mecrası olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk bölümünde postmodernizm kavramı ele alınarak postmodern dönemin özellikleri ve önde gelen temsilcileri ele alınmıştır. İkinci bölümde gösterişçi tüketim tarzları ele alınarak, gösterişçi tüketimin özellikleri, faktörleri ve etkenleri açıklanmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde ise amaçlı örneklem yoluyla belirlenen 12 Instagram hesabı üzerinde içerik analizi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda Instagram'ın gösterişçi tüketim pratiklerinin sergilendiği bir platform olduğu ve kullanıcılarda tüketim tercihleri noktasında bir karşılığının olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The differentiation of consumption practices constantly directs people to more consumption than that will meet their needs. Because of this, conspicuous consumption practices, which are the display of luxury products and goods that individuals consume in order to prove themselves to others, to show their status, to gain prestige and to be appreciated, are increasing. The widespread use of the internet around the world has brought social media tools to be more visible and used for different purposes. In this sense, social media represents one of the most suitable channels where individuals can exhibit their conspicuous consumption activities. In this way, individuals have the opportunity to easily expose their lives to others. In the study, examples of conspicuous consumption practices on Instagram in the context of postmodernism are examined. In this context, the study discusses how the luxury products shared by the influencers in order to prove something, gain respect and prestige are displayed on Instagram. The aim of the study is to reveal that Veblen's concept of conspicuous consumption has moved to social platforms with the effect of digitalization and one of the most prominent examples of this is Instagram. In the first part of the study, the concept of postmodernism is discussed and the characteristics and prominent representatives of the postmodern period are discussed. In the second part, conspicuous consumption styles are discussed and the characteristics, factors and agents of conspicuous consumption are explained. In the research part of the study, content analysis was applied on 12 Instagram accounts determined by purposeful sampling. As a result of the research, it has been determined that Instagram is a platform where conspicuous consumption practices are exhibited and that it has an influence over the consumption preferences of users.