Çağdaş İstanbul mimarlığında milli üslup ve kimlik arayışı
Search for national style and identity in the contemporary architecture in İstanbul
- Tez No: 804193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE BELGİN DEMİRSAR ARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Çalışmanın amacı, İstanbul'da, iki bin yılından sonra yapılan ve milli üslup özelliklerini taşıyan dini ve kamu yapılarını incelemek ve ortak noktalarını tespit etmektir. Buna ek olarak, milli üslup özelliklerini taşıyan yapıların, İstanbul'daki Birinci ve İkinci Ulusal Mimarlık dönemiyle, 2000 yılından sonra yapılan ve milli üslup özelliklerini taşıyan, özellikle Osmanlı Canlandırmacılığı olarak sınıflandırılan eserlerle karşılaştırılarak, benzerlikler ve farklıkların tespiti amaçlanmıştır. Bu çalışmada, İstanbul'daki bütün yapıları tek tek ele almak değil, saha çalışmasında sıkça tekrarlandığı görülen ve milli mimari özellikleri olarak tanımlanan ögeleri tespit edip ve bu özellikleri taşıyan belli başlı mimari eserleri incelemek hedeflenmiştir. Milli mimari ögeleri Birinci ve İkinci Ulusal Mimarlık Akımları, Osmanlı ve Selçuklu Mimarisi'nin özellikleri baz alınarak tespit edilmiştir. Ayrıca çağdaş mimari incelenirken, diğer sıkça tekrarlayan özellikleri tespit etmek de amaçlanmıştır. Bunlardan biri, belki sanat ve mimarlık tarihi kapsamında pek konuşulmayan adlandırmalardır. Sanat tarihçiler genellikle görsele odaklanmakta, fakat bunun yanında yapıların veya akımların adlarının da sembolik veya ek anlamlar taşıyabilecekleri unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the religious and public buildings built in Istanbul after the year 2000 that have the characteristics of the national style, and to determine their common aspects. In addition to that, the similarities and differences will be determined by comparing the buildings with afore-mentioned features with those build during the First and Second National Architecture period. It is not the aim of this study to consider all the buildings in Istanbul one by one, but to identify the elements defined as national architectural features, which are frequently repeated and to examine the main architectural works that have these features. National architectural elements were determined based on the characteristics of the First and Second National Architectural Movements, Ottoman and Seljuk Architectures. In addition, while examining contemporary architecture, it is also aimed to identify other frequently repetitive features. One of them is perhaps the denomination that is not talked about in the context of art and architecture history. As art historians, we usually focus on the visual, but the names of structures or movements can also have symbolic or additional meanings.