Psikolojik durumların görsel yansımaları
Visual reflections of psychological conditions
- Tez No: 804217
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sanatta psikoloji önemli rol oynar. Hem yaratıcı için hem yarattığı eserler hem de onu alımlayanlar açısından psikoloji önemlidir. Bireyin iç dünyasını en iyi eserlerinden görürüz. Psikolojik yansımaları çoğu sanatçının bilinçli olarak eserlerinde ön plana çıkardığını görürüz. Bastırılmış duygular, içe kapanıklık, göz ardı edilmiş olaylar ve travmalar gibi birçok olay içimizde adeta kaosa neden olur. Bu durum ise bireyin gündelik hayatta zorluklar yaşamasına neden olur. Sanatçı, kendi kendisiyle hesaplaşırken, aslında toplumla ve toplumun tüm hastalıklarıyla da hesaplaşır. Bu araştırmanın kapsamı, insanın bu tür çatışmalar karşısında“iki ben”veya“olduğumuz gibi, olamadığımız gibi”durumları sanatsal olarak anlatabilmektir.
Özet (Çeviri)
Psychology plays an important role in art. Psychology is important both for the creator and for the works she creates and for those who receive it.We see the inner world of the individual through her best works.We see that most artists consciously bring psychological reflections to the fore in their works. Many events such as suppressed emotions, introversion, ignored events and traumas cause chaos within us. This situation causes the individual to experience difficulties in daily life. While the artist comes to terms with herself, she actually comes to terms with the society and all the diseases of the society. The scope of this research is to express artistically the“two me”or“as we are, as we cannot be”situations in the face of such conflicts.