The reality of solid waste management in Iraq and ways of development
Irak'ta katı atık yönetiminin gerçekliği ve gelişme yolları
  1. Tez No: 804216
  2. Yazar: MOHAMMED ALI ABDULLAH AL-MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ULUTAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Katı atık yönetimi operasyonları, konutsal, ticari, kurumsal, inşaat, ve sokak süpürme alanlarının toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesidir. İnsan türünün günlük faaliyetinin sonucunun uygun şekilde yönetilmesi gerekir. Irak, düzensiz katı atık sistemleriyle bağlantılı birçok sorunla karşı karşıyadır. Bu çalışmada Irak'taki katı atık yönetimi gerçekliği ve geliştirme yolları incelenmiştir. Araştırmaya 326 kişi katılmıştır. Veriler Şubat ve Mart 2021 döneminde yüzyüze görüşme ve anket yöntemi ile toplanmış ve IBM SPSS 23 istatistiksel yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan verilerin analiz edilmesiyle, belediyenin atık yönetimindeki rolünün zayıf olduğu, atık toplama için sabit zaman çizelgelerinin olmadığı ve halk ile belediye arasında işbirliği ve koordinasyon eksikliği olduğu sonuçlarına varılmıştır. Çalışmaya katılanların %64'ü kaynaktan gelen atıkların ayrıştırılmadığı, % 39'u çoğu belediyenin atıkların ber tarafı için sağlıklı ve çevre açısından güvenli çöp sahalarına sahip olmadığı, % 33'ü katı atık yönetiminin etkinliğini artıran uygun politikalar ve yasalar olmadığı ve % 49'u bölge sakinlerinin çöpleri ayırmaya hazır olduğu düşüncesindedir. Ayrıca, atık konteynerlerin belediye tarafından sağlanması durumunda belirlenen yerde olması durumunda , çalışmaya katılanların % 53'ü konut sakinlerinin evlerinden veya mağazalarından atık toplamak için para ödemeye razı olduklarını kabul etti. Çalışmanın sonuçlarına göre, Irak'ta atıkların taşınması için istasyonlara ve plastik, kağıt ve metallerin geri dönüşümü için istasyonlara ihtiyaç duyulduğu, bunun yanında çevre koşullarına uygun düzenli depolama alanlarına ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır. Belediye atık yönetimine yatırım yapma fırsatı vermeli ve bu konuda daha büyük bir rol oynamalıdır. Ayrıca, katı atık yönetimi sürecinde özel sektöre daha büyük bir rol vermeli ve yatırım şirketlerinin çalışmalarını engelleyen kısıtlamaları aşmalıdır. Bunun yanında, çevre bilincini toplumda yaygınlaştırmak ve yerleşim yerlerinde katı atık birikiminin tehlikelerine karşı uyarmak için okullarda ve üniversitelerde eğitim atölyeleri düzenleyerek toplum bilincini arttırmalıdır.
Özet (Çeviri)
Waste management operations are the collection, transportation, and disposal of residential, commercial, institutional, construction, demolition, and street sweeping areas. The result of the daily activity of the human species needs to be properly managed. Iraq faces many problems associated with its unregulated waste systems, However, this study examined the reality of waste management in Iraq and ways to develop it. The total number of participants in the research was 326 participants, The data was collected in February and March 2021, interview methodology and questionnaire were used and the analysis software used for this research is IBM SPSS version 23. The study discovered by analyzing the data results, The municipality's weak role in waste management, the lack of fixed timetables for waste collection, and 64% agreed that there is no sorting of waste from the source, Also, the lack of cooperation and coordination between the public and the municipality, 39% agreed that most municipalities do not have healthy and environmentally safe landfills for waste disposal, 33% strongly agreed that There are no appropriate policies and laws that enhance the effectiveness of solid waste management, 49% strongly agreed that residents are ready to sort the waste in the designated place in case the containers are provided by the municipality, 53% agreed that residents are willing to pay for collecting waste from their homes or stores. Depending on the results of the study recommended It was found that Iraq needs stations for the transfer of waste and stations for recycling plastic, paper, and metals, in addition to that there is a need for sanitary landfills that are compatible with environmental conditions. The municipality should play a greater role and give the opportunity to invest in waste management and give the private sector a greater role in waste management process and overcome The obstacles that hinder the work of investment companies, in addition to raising community awareness by holding educational workshops in schools and universities to spread environmental awareness in society and warn of the dangers of solid waste accumulation in residential neighborhoods, Discussions, limitations, suggestions, and recommendations give more details.