Doplanmış polibenzoksazol (PBO) ve grafenkatkılı PVDF nanofiberin sulu çözeltilerde boyarmadde giderimi
DYE removal of dopped polybenzoxazol (PBO) andgraphen doubled pvdf nanofiber in aqueous solutions
  1. Tez No: 804220
  2. Yazar: MEHMET SATKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tekstil, deri veya boya gibi birçok endüstrinin atık suları, bazıları potansiyel kanserojen olan tehlikeli ve toksik bileşikler içerir. Tekstil endüstrisinin atık suları hacim ve kompozisyon açısından diğer endüstrilere göre çok daha fazla kirletici özelliğe sahiptir. Çevre ve canlılar açısından arıtma işlemlerinin mutlaka uygulanması zorunlu olmakla birlikte, birçok fabrika maliyetlerin yüksek olması nedeniyle atık sularını herhangi bir arıtma olmaksızın alıcı ortama deşarj etmektedir. Bu çalışmada Reactive Red 239 boyar maddesinin, PVDF adsorbanı kullanılarak atık sudan temizlenmesi amacıyla farklı methodlar denenerek en yüksek verimli çalışma şartları aranmıştır. Boyar maddeyi gidermek için Doplanmış PBO Grafen Katkılı PVDF kullanılmıştır. Adsorpsiyon kinetiği ve adsorpsiyon izotermleri üzerine yapılan çalışmalar, kullanılan PVDF'nin 2 ppm ve 2 pH'da %83 adsorplamaya kadar çıktığı görülmüş ve bu nedenle doğru bir adsorban seçimi olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The wastewater of many industries, such as textiles, leather or paint, contains hazardous and environmental elements that are some potentially carcinogenic. The wastewater of the textile industry has a much more focused structure in terms of volume and rooms compared to other industries. Although it is mandatory for the environment and living things to be treated, many factories discharge their waste water without any treatment due to the high costs of the receiver. This effect was regulated by the use of PVDF adsorbent of Reactive Red 239 dyestuff and the highest efficiency working conditions by using different methods for wastewater purification. Doped PBO Graphene Doped PVDF was used to remove the dyestuff. In the application on adsorption kinetics and adsorption isotherms, it was observed that the PVDF used was up to 83% adsorption at 2 ppm and 2 pH, and therefore a correct adsorbent selection can be made.