Tekstil sektöründe karbon ayak izinin hesaplanması
Calculation of carbon footprint in the textile industry
  1. Tez No: 804222
  2. Yazar: SÜMEYYE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dünya nüfusu arttıkça doğal kaynakların tüketilmesi, enerjiye olan ihtiyaç ve fosil yakıt tüketimi artmıştır. Bu artış sonucunda da doğal yaşam döngüsünün bozulması, atmosferde sera gazlarının artması gibi doğada çeşitli olumsuz etkiler ortaya çıkmıştır. Bu etkiler yeryüzü yaşamını olumsuz etkileyen küresel ısınmayı doğurmuştur. Küresel ısınma sonucunda iklimler değişmekte ve bu durum doğal hayatı olumsuz etkilemektedir. Dünya ülkeleri birleşerek küresel ısınmanın dünyaya verdiği etkiyi belirlemek, bu etkilerin düzeyini hesaplamak, değerlendirmelerde bulunmak ve etkilerini minimuma indirmek için bir dizi çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar; enerji tüketen, karbon emisyonu gerçekleştiren faaliyetlerin belirlenmesi, karbon emisyon miktarlarının hesaplanması ve iyileştirme çalışmalarını içermektedir. Tekstil sektörü de dünya genelinde karbon emisyonu yapan önemli sektörlerden biridir. Tekstil sektöründe üretilen ürünler pek çok sektörde kullanılmaktadır. Tekstil ürünlerinin üretimine ait proseslerde atmosfere çeşitli gazlar salınmaktadır. Bu gazlar sera gazı emisyonuna neden olan gazları da içermektedir. Sera gazı emisyonuna neden olan bu gazların etkisi“karbon ayak izi”hesaplaması ile ölçülebilmektedir. Çalışma kapsamında haşıl, dokuma ve konfeksiyon üretim süreçlerinin bulunduğu tekstil ürünleri üreten bir tekstil fabrikasında karbon ayak izi hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Bu proseslerde Tier metodu ile havaya verilen sera gazı emisyonları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, atmosfere verilen karbon ayak izi miktarı 1,43 ton CO2e/ton üründür. ANAHTAR KELİMELER: KARBON AYAK İZİ, SERA GAZLARI, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
Özet (Çeviri)
As the world population increases, the consumption of natural resources, the need for energy and the consumption of fossil fuels have increased. As a result of this increase, various negative effects have emerged in nature such as the deterioration of the natural life cycle and the increase of greenhouse gases in the atmosphere. These effects have led to global warming, which negatively affects the life of the earth. As a result of global warming, climates are changing and this situation negatively affects natural life. The countries of the world are working together to determine the effect of global warming on the world, to calculate the level of these effects, to make evaluations and to minimize their effects. These studies; It includes the determination of activities that consume energy and produce carbon emissions, the calculation of carbon emission amounts and improvement studies. The textile sector is one of the important sectors that emit carbon emissions worldwide. The products produced in the textile sector are used in many sectors. Various gases are released to the atmosphere in the processes of the production of textile products. These gases also include gases that cause greenhouse gas emissions. The effect of these gases, which cause greenhouse gas emissions, can be measured with the“carbon footprint”calculation. Within the scope of the study, carbon footprint calculations were carried out in a textile factory that produces textile products with sizing, weaving and apparel production processes. In these processes, greenhouse gas emissions to the air were calculated with the Tier method. According to the findings, the amount of carbon footprint given to the atmosphere is 1.43 tons CO2e/ton product. KEYWORDS: CARBON FOOTPRINT, GREENHOUSE GASES, CLIMATE CHANGE