Rotator kılıf patolojilerinde postür, skapular biyomekani ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of posture, scapular biomechanics and quality of life in rotator cuff pathologies.
- Tez No: 804223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma rotator kılıf patolojilerinde postür, skapula biyomekaniği ve yaşam kalitesini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya rotator kılıf patolojisine sahip 28-57 yaş arasındaki 30 birey ve sağlıklı 25 birey dahil edildi. Postürü değerlendirmek için New York Postür İndeksi, torakal kifoz ve lumbal lordozu değerlendirmek için fleksi ruler, omuz protraksiyonu ve baş protrüzyonu değerlendirmek için fotografik ölçüm kullanıldı. Skapular diskineziyi değerlendirmek amacıyla Gözlemsel Skapular Diskinezi, Skapula Yardım Testi, Skapula Retraksiyon Testi, Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ve inklinometre yardımı ile skapula yukarı rotasyon açısı ölçümleri yapıldı. Yaşam kalitesini değerlendirmek için ise Omuz Ağrı ve Özür İndeksi (SPADI) ve Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) yapıldı. Grupların karşılaştırılması Mann-Whitney U Testi ile; kategorik değişkenler ise Ki-kare Testi ile analiz edildi. Karşılaştırma sonuçlarına göre rotator kılıf patolojisine sahip bireylerde torasik kifozun arttığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine in posture, scapula biomechanics and quality of life in rotator cuff pathologies. Thirty individuals between the ages of 28-57 with rotator cuff pathology and 25 healthy individuals were included in the study. To evaluate posture New York Posture İndex, thoracic kyphosis and lumbar lordosis angle measurements with flexi ruler, shoulder protraction, head protrusion evaluation with photographic measurement; Observational Scapular Dyskinesia, Scapula Assist Test, Scapula Retraction Test, Lateral Scapular Slide Test, scapular upward rotation angle measurements by inclinometer for scapular dyskinesia; Shoulder Pain Disability İndex (SPADI) and Quality of Life İndex (SF-36) were used to evaluate quality of life. Comparison of groups with Mann-Whitney U Test; categorical variables were analyzed with the Chi-square test. According to the comparison results, it was observed that thoracic kyphosis increased in individuals with rotator cuff pathology (p0.05).