Normal ve hipokalsemiden şüpheli İzmir bölgesi süt ineklerinde serum Ca, P, Mg değerleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 80423
  2. Yazar: MUZAFFER BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET İzmir ilinde, 12 aylık bir süre içinde, özel çift liklerde yetiştirilen 318 normal görünüşlü, 90 hipokalse miden şüpheli, toplam 408, süt ineğinden kan alınarak spektrofotometrik yöntemlerle serum Ca,P(inorg.) ve Mg düzeyleri belirlendi. Her iki grup için elde edilen veriler, ırk, gebe lik durumu, mevsim ve yaş'a göre alt gruplara ayrıldı ve istatistik teknikle değerl endirildi. Varians analizi so nuçları ve alt gruplarda, ortalama değerler arasındaki farklılıkların anlamlılık kontrolunda kullanılan (t) testi sonuçları ilgili cetvellerde gösterildi ve litera tür bulguları ile karşılaştırılarak yorumlandı. Normal görünüşlü süt ineklerinde, sırası ile, 9,023+0,034 (7,49-12,05), 5,532+0,050 (3,38-9,57) ve 2,615 + 0,028 (0,90-4,97) mg/dl olarak saptanan yıl lık ortalama serum Ca,P(inorg.) ve Mg değerleri (ile alt ve üst sınırları) hipokalsemiden şüpheli süt inek lerinde sırası ile, 6,233 + 0,055 (4,75-7,05), 4,300 + 0,073 (2,53-6,19) ve 2,512 + 0,050 (1,42-3,71) mg/dl olarak bulundu. Normal görünüşlü ve hipokalsemiden şüpheli grup lar arasında, serum Ca ve P(inorg") değerleri yönünden gözlemlenen farkın, istatistik açıdan % 99 olasılık dü zeyinde anlamlı olduğu saptandı.Serum Mg değerleri yö nünden ise, söz konusu gruplar arasında istatistik açı dan anlamlı bir fark gözlenmedi. Ca/P(inorg.), Ca/Mg ve P(inorg.)/Mg oranları, normal görünüşlü süt ineklerinde, sırası ile, 1,674 + 0,017 (0,85-3,20), 3,562 + 0,039 (2,07-9,90) ve 2,187 + 0,029 (0,82-4,20), hipokalsemi grubunun serum-(113) larında ise, aynı oranlar, 1,482 + 0,025 (1,01-2,21), 2,568 + 0,056 (1,63-4,35) ve 1,769 + 0,047 (1,05-3,52) olarak bulundu. Sözü geçen oranlarla ilişkili olarak, istatistik açıdan % 99 olasılık düzeyinde anlamlı farklılıklar gözlemlendi. Elde edilen değerlerin geniş bireysel dağılım yanında mevsim açısından da önemli değişiklikler gös termesi, süt ineklerinde, serum Ca,P(inorg<>) ve Mg düzey lerinin saptanması amacıyla yapılan çalışmalarda alınan örnek sayısının olanaklar elverdiğince büyük tutulması nın yararını gösterdi ve ayrıca biyokimyasal bulguların yorumlanmasında diğer etkenler yanında mevsim ve yaşın da önemle dikkate alınmasının zorunluluğunu vurguladı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In a twelve months period, blood specimens were collected from a total 408 dairy cows in private farms of İzmir province, 318 of them were appearantly normal and 90 suspected hypocalcemia, and the sera thus obtained were analyzed for calcium, phosphorus (inorg.) and mag nesium levels by using spectrophotometric procedures. Data from both groups, were classed in the race, pregnancy, season and age subgroups and were subjected to statistical analyses. The results of variance analysis and those of students1 t-test used for the significance control of differences between mean values in these sub groups were given in the tables and were discussed and interpreted by comparing with those of the references» In animals of normal appearance, the annual means (and the ranges) of serum Ca,P(inorg.) and Mg values were 9,023 + 0,034 (7,49-12,05), 5,532 + 0,050 (3,38- 9,57) and 2,615 + 0,028 (0,90-4,97) mg/dl, respectively, whereas in cows suspected hypocalcemia, t hey were 6,233 + 0,055 (4,75-7,05), 4,300 + 0,073 (2,53-6,19) and 2,512 + 0,050 (1,42-3,71) mg/dl. Differences observed between the normal control and suspected hypocalcemia groups for serum Ga and P(i- norg. ) values were statistically significant in 99 per cent probability level, although no statistically signi- ficans observed in differences between mean serum Mg values in both groups. The Ca/P(inorg.), Ca/Mg and P(inorg.)/Mg ratios in sera of normal controls were 1,674 + 0,017 (0,85-3,20), 3,562 ±0,039 (2,07-9,90) and 2,187 + 0,029 (0,82-4,20), respectively, although the same ratios in(115) sera of hypocalcemia group were found as 1,482 + 0,025 (1,01-2,21), 2,568 + 0,056 (1,63-4,35) and 1,769 + 0,047 (1,05-3,52). Differences with significance, at the level of 99 percent probabilities, were observed in relation to the above mentioned ratios. The wide individual variations of serum values and the vast seasonal differences have been indicated that, the usefulnes of collecting specimens as great as possible in the studies designed for the estimation of serum Ca,P(inorg0) and Mg levels in dairy cows and further, they have been stressed the importance of sea son and age, among the other factors in order to inter pret the results.