Kromatinin bir alt fraksiyonu üzerine yapısal çalışmalar
  1. Tez No: 80424
  2. Yazar: AYŞE NUR BUYRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT NEZİH ÇARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Biophysics, Physiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
-36- V) ÖZET Kromatin 500 mM NaCl ile işleme sokularak S ve P.. altkesimlerine ayrılarak protein içerikleri analitik SDS-poli- akrilamit gel elektroforezi ile incelendi. Kromatin altkesimi P.. ile eşdeğer "bir yapıya sahip olduğu düşünülen çekirdek matriksi hazırlanarak protein içerikleri analitik elektroforez ile kıyaslandı. Sonuçta her iki- kesimin molekül ağırlıkları 40000 Daltonun üzerindeki protein içerikleri açısından aynı oldukları veher iki kesimde de aynı iki proteinin zenginleşmiş olduğu saptandı» 38OOO Dalton molekül ağırlıklı protein yönünden zengin leşmiş olduğu görülen P, kesiminden hu protein preparatif SDS-poliakrilamit gel elektroforezi ile saflaştırılmaya çalı şıldı» Kromatin ile S, P altkesimleri ve çekirdek matriksi DNA r lan saflaştırılarak erime eğrileri çizildi ve karşılaştı rıldı.
Özet (Çeviri)
-37- SUMMARY Chromatin subfractions P1 and S were prepared by dissolving chromatin in 0.5 M NaCl.Subfractions analysed by SDS-polyacrylamide gel electrophoresis. Nuclear matrix was also prepared and its protein content was compared with the content of the P.. subfraction which is thought to have a similar composition and structure.lt was found that both fractions have the same protein composition in the molecular weight range over 40000 Daltons and that the same two proteins were enriched in both fractions» To isolate the enriched 38000 Daltons protein, the P fraction were loaded on preparative SDS-polyacrylamide gel electrophoresis. DNA from chromatin as well as its subfractions and nuclear matrix was isolated and the melting curves were compared.