Kemalettin Tuğcu'nun romanlarındaki yoksulluk olgusu
The fact of poverty in Kemalettin Tuğcu's novels
- Tez No: 804230
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türk edebiyatında önemli bir yer tutan ve yazdığı romanlarıyla çocuk edebiyatında da adından söz ettiren Kemalettin Tuğcu romanlarındaki yoksulluk olgusunu sosyolojik zemin üzerinden incelediğimizde, toplumun farklı kesiminden kesitleri gözlem ve sosyal eleştirel bakışla ele aldığı görülmektedir. Kemallettin Tuğçu ana karakter olarak ele aldığı çocukları; yoklukla mücadele eden, çocukluklarını -diğer çocuklara nazaran- doyasıya yaşayamamış veya erken olgunlaşmak zorunda kalmış, yoksul çocukların hayatlarını realist bir tarzla ele almıştır. Bir diğer anlamda toplumun bir kesitinin görünmez olmasına sebep olan yoksulluk olgusuna çocuklar bağlamında değinmiştir denilebilir. Bu çalışmadaki ana tema Kemalettin Tuğcu'nun romanlarındaki yoksulluk olgusunu incelemektir. Bu bağlamda da en temelde yoksulluk olgusunun genel tanımı, yoksulluk sınırının ne olduğunu, yoksulluk kültüründe kurbanın suçlanması, yeni yoksulluk ve tüketimden dışlanmışlık, yoksulluk ve toplumsal hareketlilik başlıkları irdelenecektir. Yoksulluk ile ilgili ele alınan bu kavramlar bağlamında, Kemalettin Tuğcu'nun eserlerinden belirlenen on üç romanı incelenecek ve sosyolojik zemin üzerinde tanımlamak amaçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
When we examine the poverty phenomenon in Kemalettin Tuğcu's novels, which has an important place in Turkish literature and has made a name for itself in children's literature with his novels, it is seen that he deals with sections from different parts of the society with observation and social critical perspective. The children Kemallettin Tuğçu treats as the main character are poor children who struggle with poverty, who could not live their childhood to the fullest compared to other children or who had to mature early. Tuğcu dealt with the lives of these children in a realistic way. In another sense, it can be said that he touched on the phenomenon of poverty, which causes a section of society to become invisible, in the context of children. The main theme of this study is to examine the phenomenon of poverty in Kemalettin Tuğcu's novels. In this context, the general definition of the phenomenon of poverty, what the poverty line is, blaming the victim in the culture of poverty, new poverty and exclusion from consumption, poverty and social mobility will be discussed. In the context of these concepts about poverty, thirteen novels of Kemalettin Tuğcu selected from his works will be examined and it will be aimed to define them on a sociological basis.