Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında İstanbul Sözleşmesi'nin iptaline ilişkin kadın siyasetçilerin medyada yer alan söylemlerinin analizi
Analysis of discourses of women politicians in the media take part of regarding the cancellation of the Istanbul Convention in the context of gender inequality
- Tez No: 804240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Toplum, fiziki olarak farklı doğan bedenlere çeşitli cinsiyetler atfetmektedir. Cinsiyetlendirilmiş bu bedenlere, yine toplum tarafından farklı roller biçilmektedir. Özellikle erkeklerin üstün sayılması ile birlikte kadınlar hayatta ikincil bir plana atılmaktadır. Erkek egemen ideolojinin başat ideoloji olarak toplumun genel görüşüne karşılık gelmesinden dolayı, kadınlar toplumda her zaman bir tahakküme, ayrımcılığa ve şiddete maruz bırakılmaktadır. Cinsiyetlerarası var olan ayrımcılık medya tarafından yeniden üretilmektedir. Erkek egemen ideoloji varlığını kültür ve dil aracılığı ile sürdürürken, medya mevcut ideolojinin önemli bir destekçisi olmaktadır. Medya yer verdiği içerikler ve kullandığı dil, biçim, üslup ile erkeğin üstünlüğünü ve baskısını normalleştirmektedir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. İstanbul Sözleşmesi, son yıllarda bu anlamda yapılan önemli bir çalışma olup, şiddetin önlenmesi için toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önlenmesi gerekliliğini savunmaktadır. Ancak içeriği belirli kişilerce farklı şekilde yorumlanarak, topluma karşı kötü ve bölücü bir sözleşme olarak lanse edilmektedir. Türkiye'nin 20 Mart 2021'de İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılma kararı almasının ardından, kadın siyasetçiler bu konuda çeşitli söylemlerde bulunarak alınan kararı desteklemektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde medyanın rolü, araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmada İstanbul Sözleşmesi'nin iptaline ilişkin; Derya Yanık, Figen Şaştım, Alev Sezen, Ayşe Keşir, Hülya Atçı Nergis, Lütfiye Selva Çam ve Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere toplamda 7 kadın siyasetçinin medyada yer alan söylemleri analiz edilmektedir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi ve nitel veri analiz programı Maxqda 2020 kullanılmaktadır. Bu araştırmada özellikle“kadın siyasetçi”kavramı kullanılarak, kadına yönelik şiddetle mücadele ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yeniden üretilmesi ve sürdürülmesinde, kadınların rolüne dikkat çekilmektedir. Kadın siyasetçilerin söylemleri üzerinden toplumun, cinsiyet ayrımcılığı ile şiddet konularında bilinçlendirilmesi ve farkındalığın arttırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Society attributes various genders to bodies that are born with physiological differences. These sexually classified bodies are being labelled as different stereotypes by the society. Especially women are considered as inferior compared to men being considered superior. Since male dominant ideology is the main ideology regarding the common opinion of the public, women are always exposed to some kind of hierarchy, discrimination and violence. This already existing sexual discrimination becomes reproduced by the media. While the male dominant ideology resumes its presence by means of culture and language, the media becomes a huge supporter of this present ideology. The media normalizes male superiority and dominance by means of the contents it refers to and the language, form and style it uses. There are various studies against violence towards women. The Istanbul Convention takes significant action in this regard, suggesting that in order to prevent violence, it is necessary to prevent social gender inequality. However, its contents being interpreted differently by certain people, it is being suggested as a corrupt and dividing contract. After Turkey decided to resign from the Istanbul Convention in 20th March 2021, female politicians supported the decision with various statements. Regarding social gender inequality, the role of the media establishes the universe of the study. In the study concerning the withdrawal from the Istanbul Convention; the public statements of Derya Yanık, Figen Şaştım, Alev Sezen, Ayşe Keşir, Hülya Atçı Nergis, Lütfiye Selva Çam, Zehra Zümrüt Selçuk and seven more female politicians are being analized. In the assessment of the acquired data, the descriptive analysis method and qualitative data analysis program Maxqda 2020 is being used as one of the qualitative research methods. This research calls the attention to the role of women in the struggle of violence against women with social gender inequality being reproduced and sustained, especially to the notion of“female politician”. The aim is to raise awareness in society about gender inequality and violence considering the statements of female politicians.