Kırmızı lahana (Brassica oleracea L. var. capitata f. rubra) bitkisinin antimikrobiyal, dna koruyucu ve sitotoksik aktivitesinin araştırılması
Investigation of antimicrobial, dna protective and cytotoxic activity of red cabbage (Brassica oleracea L. var. capitata f. rubra) plant
- Tez No: 804241
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kanser hastalıklarının görülme oranları giderek artmakta olup tedavi ve korunma amaçlı farmakolojik özelliklere sahip bitkilerin günlük diyetteki yerleri önem kazanmaktadır. Brassicaceae familyasından kırmızı lahana (Brassica oleracea L.var. capitata f. rubra) fitokimyasal, özellikle fenolik bileşikler, flavonoidler ve antosiyaninler bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Çalışmamızda kırmızı lahananın su ve metanol özütleri elde edilmiştir. Bu özütlerin antimikrobiyal aktivitesi: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Stenotrophomonas maltophilia, Yarrowia lipolytica, Candida albicans ve Candida parapsilosis mikroorganzimalarına karşı disk difüzyon yöntemi ile araştırılmıştır. DNA koruyucu aktivitesi ise pBR322 plazmit ve UV-C kullanılarak belirlenmiştir. Sitotoksik aktivite H1299 ve HUVEC hücre hatlarında MTT yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmamız sonucunda kırmızı lahana ekstraktlarının test edilen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktivitesinin olmadığı saptanmıştır. Metanol özütünün DNA koruyucu aktivitesi sahip olduğu ancak su özütünün aktivitesinin daha düşük olduğu görülmüştür. Diğer yandan, kırmızı lahana metanol ve su ekstraktları H1299 hücreleri üzerinde sitotoksik aktivite göstermemiştir. Daha önceki literatürü gözden geçirerek yaptığımız araştırma sonunda kırmızı lahananın bitkiden izole edildikten sonra biyolojik aktivitesi daha etkin görünen biyolojik olarak aktif bir takım bileşikler içerdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the incidence of cardiovascular diseases and cancer is gradually increasing, and the importance of plants which have pharmacological properties used for treatment and prevention purposes in daily diet is increasing. Red cabbage (Brassica oleracea L.var. capitata f. rubra) from the Brassicaceae family is a vegetable rich in phytochemicals, especially phenolic compounds, flavonoids and anthocyanins. In our study, water and methanol extracts of red cabbage were obtained. The antimicrobial activities of these extracts were investigated against Escherichia coli, Staphylococcus aereus, Stenotrophomonas maltophilia, Yarrowia lipolytica, Candida albicans and Candida parapsilosis by disk diffusion method. DNA protective activity was determined using pBR322 plasmid and UV-C. Cytotoxic activity was investigated in H1299 and HUVEC cell lines by MTT method. As a result of our study, it appeared that there is no antimicrobial activity of red cabbage extracts against the tested microorganisms. It was observed that the methanol extract had DNA protective activity, but the activity of the water extract was lower. On the other hand, red cabbage methanol and water extracts did not show cytotoxic activity on H1299 cells. By the end of our research with reviewing the previous literature, we concluded that red cabbage contains a number of biologically active compounds whose biological activity appears more effectively after being isolated from the plant.