Benediktin tarikatı ve Katolik kilisesindeki yeri
Benedictine order and its place in Catholic church
- Tez No: 804252
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Hıristiyanlıkta ilk olarak Mısır'da ortaya çıkan asketik yaşam biçimi dördüncü asırda Batı'da da yaygınlaşmıştır. Aziz Benedikt, Batı dünyasındaki ilk keşiş olmasa da en etkin keşiş topluluğunun kurucusu sayılmıştır. O, ününü hayattayken yapmış olduğu faaliyetlerden çok yazmış olduğu manastır nizamnamesinin dokuzuncu asırda tüm Avrupa manastırlarında uygulanmasının zorunlu hale getirilmesiyle kazanmıştır. Seçimle iş başına gelen bir Başrahibin yönetimi altında Benedikt'in nizamnamesini uygulayan bu manastırlar misyonerlik, eğitim, siyaset, bilim ve sanat anlamında ortaçağın etkili kurumları haline gelmiştir. En ihtişamlı dönemlerini Papalık nezdinde de etkili oldukları dönem olan onuncu ve on birinci yüzyıllarda Cluny Başrahipliğinin merkezi otoritesi altında geçiren Benediktinler, Reform ve Aydınlanma dönemlerinde ise çöküş yaşamışlardır. Benediktin manastırları on dokuzuncu yüzyılda yeniden canlanarak dünyanın farklı bölgelerinde manastırlar kurmuşlardır. Avrupa'nın bazı bölgelerine Hıristiyanlığın yayılmasındaki rolleri, Katolik Kilisesine sunduğu katkılar, ortaçağ eğitim sistemini dizayn etmeleri, klasik kaynakların korunmasındaki başarıları, tarım başta olmak üzere bazı endüstri dallarının gelişmesindeki katkıları nedeniyle Benediktinler, Avrupa kimliği ve medeniyeti üzerinde etkili olmuş bir tarikattır. Anahtar Kavramlar: Benedikt, Benediktinler, Tarikat, Asketizm, Manastır Hayatı, Nizamname.
Özet (Çeviri)
The ascetic lifestyle, which first emerged in Christianity in Egypt, became widespread in the West in the fourth century. Although Saint Benedict was not the first monk in the Western world, he is considered the founder of the most active monk community. He gained his fame by making it compulsory for all European monasteries in the ninth century to apply the monastic regulations that he wrote rather than the activities he did while he was alive. These monasteries, which implemented the statute of Benedict under the rule of an elected Abbot, became effective institutions of the Middle Ages in terms of missionary, education, politics, science and art. The Benedictines, who spent their most glorious period under the central authority of the Cluny Abbey in the tenth and eleventh centuries, when they were also influential in the Papacy, experienced decline during the Reformation and Enlightenment periods. Benedictine monasteries were revived in the nineteenth century and established monasteries in different parts of the world. The Benedictines are an influential sect on European identity and civilization due to their role in the spread of Christianity to some parts of Europe, their contributions to the Catholic Church, their design of the medieval education system, their success in preserving classical sources, and their contribution to the development of some industries, especially agriculture. Key Concepts: Benedict, Benedictines, Order, Asceticism, Monastic Life, Rule.