Mauro Orbini'nin IL Regno Degli Slavi adlı eserinin I. bölümünün çevirisi ve tahlili
The translation and analysis of Mauro Orbini's IL Regno Degli Slavi
- Tez No: 655084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmada Benedikten Başrahip (Abbot) Don Mauro Orbini'nin ilk basımı 1601 yılında yapılan IL Regno Degli Slavi (Slavların Krallığı) adlı kitabı incelenmiştir. Çalışmanın amacı, erken dönem Dalmaçyalı hümanistler arasında görülen Mauro Orbini'nin eserini tanıtarak literatürümüze kazandırmak ve görüş ve düşüncelerini tahlil etmektir. Kitabın incelenen bölümü, ağırlıklı olarak M.S. V. ve XV. yüzyıllar arasında Balkanlar, Orta ve Doğu Avrupa ile Baltık kıyılarından müteşekkil büyük bir coğrafyada yaşayan Slav halklarının kökenlerini, kurdukları devletleri, yaptıkları savaşları, inançlarını ve kültürlerini konu edinmiştir. Orbini, bu uzun zaman aralığı ve geniş coğrafya içerisinde, çok eski zamanlardan başlamak suretiyle kendi zamanına (XVI. Yüzyıl) kadar olan süreçte Slav adında bir ve bütünleşik bir halklar topluluğunun hep var olduğunu iddia etmiştir. Bu teori bağlamında, Slav olmayan birçok halkı da, tarihin belli bir döneminde zikredilen coğrafyada yaşamış olmalarının yanısıra askeri zaferlere de sahibi olmaları nedeniyle Slavlar arasında saymıştır. Orbini, teorisini inşa ederken, sıklıkla Jordanes, Procopius gibi geç antik dönem tarihçilerin eserlerini, XIV ve XVI. yüzyıl arasında yaşamış Alman hümanist tarihçilerin çalışmalarını, erken dönem Bohemya ve Leh kroniklerini, Pribojeviç ve Tubero'nun etnisitenin dil temelli olarak belirlenebileceği düşüncelerini, Eski Ahit kaynaklı Nuh soyunun göçü (migration of Noah's Sons) ve Yafes'in soyundan gelme (descendants of Japheth) gibi inançları temel almıştır. Orbini, Got akımı, Sarmatizm, İlirizm gibi fikirlerden etkilenmiştir. Bu tür bağlamlar, Mauro Orbini'nin Magnus Opus'u olan İL Regno Degli Slavi adlı eserinin senkretik özelliklere sahip bir tarih anlatısı olduğunu göstermektedir. Çalışmanın, başta İlirizm olmak üzere PanSlavizm ve Yugoslav ideolojilerin kökenlerinin, farklı yönlerinin ve özelliklerinin anlaşılmasına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the book IL Regno Degli Slavi (Kingdom of the Slavs), which was first published in 1601 in Pesaro Italy by Benedictine Abbot Don Mauro Orbini, was examined. The aim of the study is to introduce the work of Mauro Orbini, which was seen among the early Dalmatian humanists, to bring it to our literature and to analyze his views and thoughts. The analyzed part of the book is mainly dealt with the origins, states, wars, cultures, and beliefs of the Slavic peoples, living in a vast geography, including the Balkans, Central, and Eastern Europe, and the Baltic coasts, during the middle ages (5th-15th centuries, CE). Orbini claimed that, within this long time span and wide geography, starting from ancient times until his time (16th century) there was always a sui generis integrated community of peoples called Slavs. In the context of this theory, he counted many non-Slavic peoples among the Slavs on the ground that they lived in certain geography in a certain period of history, as well as having military victories. While constructing his theory, Orbini frequently referred to the works of late antique period historians such as Jordanes and Procopius, German humanist historians from the 14th and 16th centuries, early Bohemian and Polish chronicles, Pribojevich and Tubero ideas that ethnicity can be determined on the basis of language, and the beliefs such as migration of Noah's Sons and descendants of Japheth from Old Testament. Orbini was influenced by the ideas such as Gothism, Sarmatism, and Ilirism. Such contexts show that Mauro Orbini's Magnus Opus, Il Regno Degli Slavi, is a historical narrative with syncretic properties. It is considered that the study will contribute to the understanding of the origins, different aspects, and characteristics of PanSlavism and Yugoslav ideologies, especially Illyrism studies in Turkey.