Solunum santral düzenlenmesinde katekolaminlerin rolü
- Tez No: 80427
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
- 54 - ÖZET Çalışmamızda, normoksik ve hiperoksik şartlarda solu numun santral düzenlenmesinde katekolaminer j ik mekanizmaların rolü araştırılmıştır. Bu amaçla, pentothal sodium anestezisi altındaki, in- takt ve periferik kimoreseptörleri denerve tavşanlarda, hava ve % 100 0_ solunumu sırasında, soluk frekansı f (dk ), so luk hacmi (VT), solunum dakika hacmi (V“) ve pH, Pa0_, PaC0”düzeyleri tayin edildi. Periferik kimoreseptörleri denerve dört grup hayvanda i.v. 3-adrenerjik reseptör blokörü, a- adrenerjik reseptör blokörü, dopaminerj ik reseptör blokörü ve L-dopa uygulayarak, hava ve % 100 0“ solunumu sırasında solu num ve kan parametreleri kaydedildi. Anestezi altındaki intakt hayvanlarda % 100 0”solunu mu sırasında V“, f ve V_ azaldı. Periferik kimodenervasyondân sonra, intakt hayvanlara göre, V-p» f ve V hava solunumu sı rasında azalırken, % 100 0» solunumunda bu parametreler arta rak, normal düzeylerine döndü. Anestezi altındaki kimodenerve tavşanlarda, 3-adrener- jik reseptör blokajı, hem hava, hem % 100 0”solunumu sıra sında, f ve buna bağlı olarak V 'ni anlamlı derecede arttı- rırken, V'de anlamlı bir değişiklik saptanmadı, a-adrener j ik reseptör blokajı ise, hava solunumu sırasında f ve V 'de
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied the role of catecholamines in the central regulation of respiration. Respiratory parameters (f, V“, VT) and pH, PaO”, PaC09 values were recorded during air and 100 % 0_ inhalation in intact and carotid-denervated rabbits under pentothal anesthesia. 3-antagonis t, a-antagonist and dopamine receptor blocking agents were administered i.v. in four groups of animals and respiratory and blood parameters were recorded. In intact animals, V“, f, V_ decreased during 100 % 0”inhalation. After surgical denervation of carotid chemorecep- tors, a decrease in V“, f, ? V”was observed during air inhalation. These parameters increased during 100 % 02 inhalation. In carotid-denervated rabbits, 3~antagonist drugs induced an increase in f and V“ while V”unchanged during air and 100 % 0_ inhalation. a-antagonist drug induced a decrease in f and VE while VT increased during air inhalation. There was no significant change in these parameters under hyperoxic conditions. In carotid-denervated rabbits, dopamine receptor blocking agent induced a decrease in f and V“ while V”, un changed during air and 100 % 0“ inhalation. I.v. administration of L-dopa induced an increase in f and V”during air and 100 % 0“ inhalation. Our results showed that an endogenous catecholaminergic mechanism is involved in the regulation of central respiratory mechanism during air and 100 % 0”inhalation. T.B. YÜKSEKİİİETSI W“ ”ANTJtâ'fÜN MEftkZt