In Utero ölü ve anomalili doğumlarda sosyoekonomik problemler
- Tez No: 80428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNA TÜKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
- ÖZET Çalışma, in utero ölü ve anomalili doğumlarda sosyal, kültürel, ekonomik durumun etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın geriye dönük bölümünde 1979-1983 yılları arasında devlet, üniversite, özel hastanelerinin yıllara göre ölü, anomalili, toplam doğum değerleri incelenmiş, ölü doğum hızı ve anomali insidansı hesaplanmıştır. İkinci bölümde 206 deney, 200 kontrol olmak üzere 406 vaka üzerinde çalışılmış, amacımız doğrultusunda hazırlanan görüşme cetvelinde saptanan kriterler alınarak aralarında karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda deney grubu vakalarının öğrenim durumlarının düşük olduğu, genellikle kırsal kesimden geldikleri, evlilik yaşlarının düşük olduğu, sosyal, kültürel ve ekonomik yönden daha alt basamaklarda bulundukları, paritelerinin yüksek olduğu, antenatal bakımdan yoksun oldukları, gebeliklerinde hastalık geçirme ve ilaç kullanma oranlarının fazlalığı, prematüre doğum oranının arttığı, doğumların büyük bir bölümünün NSD olarak gerçekleştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 94 - SUMMARY The aim of this study has been to establish the effect of social, cultural and economical conditions on in utero still-born and anomaly birth cases. Throughout the backward of this research â total assessment of still-born and anomaly birth cases in the State, University and Special Hospitals in 1979-1983 according to the years has been evaluated and still-born rate and anomaly incidence have been estimated. In the second part of the research 406 cases-206 of it being experimental and 200 examined-have been studied and compared with the others in the basis of criterion settled for the interview schedule:. As a result, the survey indicated that the experimental group had a low level of education, they mostly came from rural areas, and married in early age, they had a lower living standard, their parity was high and they had nearly no ante natal care, they had frequent illnesses and tended tö more drug intake during pregnancy, premature birth rate increased and most of the delivery cases occured as N.S.D.