Davlumbaz salyangozlarında kullanılan fanların tasarımının performans üzerinde etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of design of fans used in hood snails on performance
- Tez No: 804319
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz artan enerji ihtiyacı ve maliyetleri radyal fan verimlilik hesabını ve verimlilik talebini oldukça önemli bir hale getirmiştir. Radyal fanların kullanım alanları ve yaygınlığı düşünüldüğünde yapılabilecek en ufak verim artışının geri dönüşünün ekonomik yönü oldukça fazladır. Verimsiz ürünlerin önüne geçebilmek, gereksiz enerji sarfiyatını önlemek ve enerji maliyetlerini düşürmek uluslararası platformlarca enerji etiketleri oluşturulmuş ve ürünlerin belirli enerji standartlarını sağlaması talep edilmiştir. Yapılan bu çalışmada 150 mm hava çıkış çapına sahip, akışkan dinamik verimliliği 9,3 ve maksimum hava debisi 400 m³/sa olarak ölçümü gerçekleştirilmiş bir radyal fana muadil olabilecek 120 mm hava çıkış çapına sahip daha küçük boyutlarda, akışkan dinamik verimliliği 12,3 ve maksimum hava debisi 390 m³/sa olan bir radyal fan tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu tasarım ile aynı işi yapan daha verimli bir radyal fan tasarlanmıştır. Boyutlarının oldukça küçük olması sebebiyle üretim maliyeti de aşağı çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's increasing energy needs and costs have made the radial fan efficiency calculation and efficiency demand very important. Considering the usage areas and prevalence of radial fans, the economic aspect of the return of the slightest increase in efficiency is quite high. In order to prevent inefficient products, to prevent unnecessary energy consumption and to reduce energy costs, energy labels have been created by international platforms and products have been requested to meet certain energy standards. In this study, the fluid dynamic efficiency is 12.3 in smaller sizes with an air outlet diameter of 120 mm, which can be equivalent to a radial fan with an air outlet diameter of 150 mm, with a fluid dynamic efficiency of 9.3 and a maximum air flow rate of 400 m³/h. and a radial fan design with a maximum air flow rate of 390 m³/h was realized. With this design, a more efficient radial fan that does the same job has been designed. Due to its very small size, the production cost has also been reduced.