Haksız rekabetten kaynaklanan ceza sorumluluğu
Criminal liability for unfair fair competition
  1. Tez No: 804320
  2. Yazar: EZGİ ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Ticari hayatın ve piyasa ekonomisinin temelini oluşturan serbest rekabet dürüst, adil ve emeğe dayalı olarak gerçekleştiğinde rakiplerin, tüketicilerin, müşterilerin ve toplumun başka bir deyişle piyasanın tüm katılımcılarının menfaatine olacak şekilde işlemekte ve genel olarak ekonomik düzeni sağlamaktadır. Bu düzenin korunmasını sağlayan alanlardan biri olan haksız rekabetin önlenmesine ilişkin düzenlemeler, rakipler arası ilişkileri düzenleyen bireysel bir yaklaşıma sahipken; toplumun tümünün menfaatlerini koruyan toplumsal bir yaklaşıma doğru şekillenmiştir. Bu bağlamda haksız rekabet fiillerinin önlenmesinde özel hukuk yaptırımlarının yanında ceza hukuku yaptırımları da devreye girmiştir. Nitekim Türk Ticaret Kanunu'nun 62. maddesinde haksız rekabete ilişkin ceza sorumluluğu düzenlenmektedir. Bu çalışma kapsamında haksız rekabetin ceza hukukuyla ilişkisi ve haksız rekabet suçları incelenecektir. Konunun anlaşılabilmesi için bütüncül bir inceleme yapılarak öncelikle haksız rekabete ilişkin temel esaslar ve kavramlar incelendikten sonra haksız rekabetin ceza hukuku alanına dâhil edilmesinin amacı ve gerekçesi açıklanacaktır. Bu alandaki suç tiplerinin ceza hukukunun genel ilkeleri bakımından değerlendirmesi yapıldıktan sonra Türk Ticaret Kanunu'nun 62. maddesinde yer alan suç tipleri ayrıntılı olarak incelenecek ve bu alanda Almanya ve İsviçre hukukunda yer alan düzenlemelerle karşılaştırmalı bir çalışma yapılacaktır. Bu suç tipinde yer alan seçimlik hareketlerin sayısı göz önüne alındığında, incelenecek hareketler açısından bir sınırlama yapma zorunluluğu hâsıl olmuştur. Bu bağlamda TTK madde 62/1-a'da yapılan atıf ile suçun seçimlik hareketleri haline gelen TTK madde 55'te yer alan haksız rekabet hallerinden, uygulamada en çok karşılaşılanlar seçilmiş ve TTK madde 62/1-b-c-d' de yer alan suç tipleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Diğer seçimlik hareketler ise tezin geneli içerisinde değerlendirilerek eksiksiz bir inceleme yapılmaya özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
When it takes place in an honest, fair and labour-based manner, free competition, the basis of commercial life and the market economy, benefits competitors, consumers, customers and society, in other words, all participants of the market, and provides economic order in general. Regulations on the prevention of unfair competition, one of the areas that ensure the preservation of this order, have been shaped in two different ways; an individual approach regulates the relations between competitors and a social approach protects the interests of the whole society. In this context, in addition to civil sanctions, penal sanctions have also come into play in the prevention of unfair competition. As a matter of fact, Article 62 of the Turkish Commercial Code regulates criminal liability for unfair competition. This study will examine the relationship between unfair competition and penal law and crimes related to unfair competition. In order to understand the subject, first, it is necessary to examine the basic principles and concepts of unfair competition before explaining the purpose and justification for the inclusion of unfair competition in the field of penal law. Following the evaluation of the types of offences in this field in terms of the general principles of penal law, the types of offences in Article 62 of the Turkish Commercial Code will be examined in detail, and a comparative study will be made with the corresponding regulations in German and Swiss law. However, considering the number of acts included in this type of crime, it has become necessary to limit the number/type of acts to be examined. In this context, it was decided to select the most frequently encountered cases of unfair competition under Art. 55 TCC, which have become acts of the offences with the reference made in Art. 62/1-a TCC, and to examine in detail the types of offences under Art. 62/1-b-c-d TCC. Other acts have been evaluated in the context of the thesis as a whole, and care has been taken to ensure a complete review.