Examining the relationship between volatilities of cryptocurrencies and emerging stock markets
Kripto para birimleri ile gelişmekte olan hisse senedi piyasaları volatiliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 804324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE ÇAĞLAR ÇAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kripto para biriminin popülaritesi ve yaygın kullanımı, finansal piyasalar hakkında yeni fikirlerin doğmasına yol açmaktadır. Yatırımcılar tarafından bir çeşitlendirme aracı ve güvenli liman gibi kullanılması nedeniyle kripto para birimini yeni bir finansal araç gibi değerlendiren bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu şekilde, kripto para birimlerinin diğer geleneksel finansal piyasalar üzerindeki etkisi finansta önemli bir konu haline gelmektedir. Bu tezin amacı, kripto para piyasası ve gelişmekte olan piyasalar arasındaki bağlantılılık ve volatilite yayılımını incelemektir. Çalışmada, Diebold ve Yılmaz (2012) tarafından geliştirilen yöntem takip edilmiş ve genişletilmiş ortak bağlantılılık yaklaşımıyla (Balcilar vd., 2021) zamanla değişen parametre vektör otoregresyon (TVP-VAR) metodu uygulamıştır. Yayılmaları araştırmak için beş gelişmekte olan piyasa (IMOEX, SSE, BOVESPA, BIST ve NIFTY) ve altı temel kripto para birimi (Bitcoin, Ethereum, Dash, Monero, Litecoin ve Ripple) örnek olarak seçilmiştir. Analiz için seçilen veriler, 17 Ağustos 2015 - 14 Ocak 2022 tarihleri arasında günlük verilerden oluşmakta ve 1.675 adet gözlem içermektedir. Sonuçlar, tüm kripto para birimlerinin ve gelişmekte olan piyasaların belirlenen örnekleme periyodu içerisinde zamana bağlı olarak verici ve alıcı olarak değiştiğini göstermiştir. Kripto para fiyat oynaklığının, diğer kripto para birimlerinin oynaklıkları üzerinde güçlü bir yayılma etkisi vardır, ancak gelişmekte olan borsalar üzerindeki etkileri nispeten zayıftır. Öte yandan, kriz dönemlerinde varlıklar arası bağlantılılığın arttığı gözlemlenmiştir. Ek olarak bulgularımız, varlıklar arasındaki ve hisse senedi piyasaları ile kripto para birimi arasındaki bağlantının COVID-19 pandemisi döneminde güçlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The popularity and widespread cryptocurrency usage has led to new ideas about the financial markets. Some of the studies evaluate cryptocurrency as a new financial tool because of its usage as a diversification tool and safe haven for investors. In this manner, cryptocurrencies' impact on other conventional financial markets has become an important and hot topic in finance. The thesis examines the connectedness and volatility spillover between cryptocurrency and emerging markets. The thesis follows the method developed by Diebold and Yılmaz (2012) and applies time-varying parameter vector autoregression (TVP-VAR) with an extended joint connectedness approach (Balcilar et al., 2021). To investigate spillovers, five emerging markets (IMOEX, SSE, BOVESPA, BIST, and NIFTY) and six essential cryptocurrencies (Bitcoin, Ethereum, Dash, Monero, Litecoin, and Ripple) are chosen as a sample. The daily data are collected, covering the period from August 17, 2015, to January 14, 2022, with 1675 observations. The results showed that all cryptocurrencies and emerging markets have changed as transmitters and receivers depending on the time within the specified sample period. The cryptocurrency price volatility has a strong spillover effect on the other cryptocurrencies' volatilities; however, their impact on emerging stock markets is relatively weak. On the other hand, it was observed that inter-asset connectedness increased during the crisis periods. In addition, our findings show that the connectedness within the assets and between equity markets and the cryptocurrency strengthened during the COVID-19 pandemic.