Exploring the language learning challenges of dyslexics
Disleksik öğrencilerin dil öğrenme zorluklarının incelenmesi
  1. Tez No: 804323
  2. Yazar: ÖMER AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Disleksi temel olarak dil ile alakalı becerileri etkileyen özel öğrenme rahatsızlığıdır. Disleksinin, bu rahatsızlığa sahip öğrenenlerin yabancı dil öğrenme becerileri üzerinde yadsınamaz etkileri vardır. Bu etkilerin, disleksik öğrenenlerin dil bilgisi, kelime dağarcığı, okuma, yazma, konuşma, telaffuzla birlikte sınıftaki genel performanslarında ortaya çıktığı şeklinde nitelendirilmesi yapılabilir. Bu durum yabancı dil öğrenirken disleksik bireylerin bazı zorluklarla karşılaşmalarına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı disleksik öğrencilerin dil öğrenme zorluklarını araştırmaktır. Çalışma disleksik öğrenenlerin ingilizce dil bilgisi, kelime dağarcığı, okuma, yazma, konuşma, telaffuz ve genel performans olarak ne tür zorluklarla karşılaştıkları konusunda veri toplamayı hedeflemektedir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi dahilinde durum çalışması yapılmıştır. Yaşları 10 ile 13 arasında değişen özel öğrenme güçlüğü tanısı konmuş sekiz öğrenci bu çalışmada yer almıştır. Araştırma, Türkiye'nin batı kıyısında bulunan bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Veriler, daha etkili bir şekilde yararlanmak için birleştirilen ve tek bir kontrol listesi haline getirilen dört adet disleksi kontrol listesi yoluyla toplanmıştır. Veri toplama süreci, araştırmacının bu öğrenenlere ingilizce ders anlattığı ve derslerde gözlem yaptığı yedi hafta boyunca sürmüştür. Her ders anlatımından sonra, araştırmacı öğrenenlerin gelişimini haftalık olarak değerlendirmek için kontrol listesini kullanmıştır. Veriler, her kontrol listesi için frekans tabloları yoluyla analiz edilmiştir. Durum çalışmasının sonuçları bu öğrenenlerin en yüksek performansı kelime çalışmalarında sergilediklerini göstermiştir. İkinci sırada dilbilgisi becerilerini geliştirmişlerdir. Performanslarında üçüncü en yüksek oran okumaya aittir ve telaffuz becerileri açısından, öğrenenler dikkate değer gelişme göstermişlerdir. Bunlara ek olarak, öğrenenler sınıflarındaki genel performanslarında ilerleme kaydetmiştir, ancak bu ilerleme beşinci sıraya denk gelmektedir. Ayrıca, öğrenenlerin yazma becerilerinin belirli bir noktaya kadar geliştiği gözlenmiştir ve araştırma boyunca performanslarında en düşük oran konuşma becerilerinde meydana gelmiştir. Bu sonuçlar disleksik bireylerin dil çalışmalarında hedeflerini gerçekleştirebileceklerini öne sürmektedir. Tüm bu bulgular dikkate alındığında, disleksinin zeka ile hiçbir ilişkisinin olmadığı sonucuna varılabilir. Bu öğrenenler dikkate alınır ve özenle yaklaşılırsa, başarılı olabilir. Ayrıca küçük grup çalışmalarıyla bu öğrenenler yüksek performans sergileyebilirler. Disleksinin etkileri konusunda daha kesin sonuçlara ulaşmak için, öğretmenler, ebeveynler ve düzenli gelişim gösteren bireyler disleksinin varlığından haberdar olmalıdır. Öğretmenler, ayrıca disleksik bireylerin özgüvenlerini arttırmak için sınıf ortamında kendilerini güvende hissetmelerini sağlamalıdır. Bu çalışma dil öğrenme süreci açısından, disleksik bireylerle çalışan diğer araştırmacı ve öğretmenlere önemli katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Dyslexia is a specific learning disorder which essentially influences the skills related to language. It has undeniable impacts on dyslexic learners' ability to learn the foreign language. These impacts could be characterized to emerge in their grammar, vocabulary, reading, writing, speaking and pronunciation skills along with the general performance of dyslexic learners in the classroom. This leads them to encounter some difficulties while learning the foreign language. The aim of this study is to investigate the language learning challenges of dyslexics. It seeks to gather data about what kind of difficulties these learners encounter in English grammar, vocabulary, reading, writing, speaking, pronunciation and general performance. Qualitative research paradigm as an instrumental case study was conducted in this study. Eight children with special educational needs and disability whose ages varied from 10 to 13 took part in the study. The research was administered at a public secondary school on the west coast of Türkiye. The data was collected through four dyslexia checklists which were combined and became one final checklist to benefit from it effectively. Data collection lasted for seven weeks through which the researcher taught English to these learners and observed them during the courses. After each teaching session, the researcher utilized the checklist to measure their improvement on a weekly basis. The data was analyzed through the frequency tables for each checklist. The findings of this case study indicated that learners exhibited the highest performance in vocabulary studies. They improved their grammar skills in the second place. The third highest percentage in their performance belonged to the reading and in terms of pronunciation skills, they showed notable improvement. In addition to these, learners made progress in their general performance in the classroom, but it came in the fifth place. Moreover, it was observed that the learners' writing skills improved to a certain extent, and the lowest rate in their performance occurred in speaking skill during the research. These results suggest that dyslexic individuals can achieve their goals in language studies. Considering all of these findings, it can be concluded that dyslexia has nothing to do with intelligence. These learners can become successful if they are paid attention and are approached with care. Moreover, these learners can show high performance with small group instruction. In order to make more precise implications about the effects of dyslexia, teachers, parents and the peers should be aware of the existence of dyslexia. Teachers should make dyslexic individuals feel secure in the classroom atmosphere to enhance their self-confidence as well. This study will make significant contributions to other researchers and teachers studying with dyslexic individuals in terms of language learning process.